CzłowiekGadżetyTechnologia

Dom, który powstał z druku 3D

 

W Belgii miało miejsce postawienie największego w całej Europie domu przygotowanego przy pomocy drukarki 3D. Dokładniej ujmując zastosowano druk trójwymiarowy. Na całym świecie istnieją już tego rodzaju budynki, jednakże belgijska konstrukcja jest inna niż wszystkie pozostałe. Chodzi przede wszystkim o to, że posiada dwie kondygnacje. Firma dodaje jeszcze, że dom przygotowano przy pomocy tylko jednej klasycznej drukarki, co może naprawdę dziwić i wywoływać jeszcze większe wrażenie.

Kamp C dysponowało drukarką o rozmiarach 10 na 10 metrów, która używa betonowej mieszanki układanej warstwa po warstwie. Materiał ten jest bardzo wytrzymały (3 razy bardziej niż tradycyjna cegła budowlana). W trakcie budowy zastosowano zbrojenia na siatce drucianej, ale tylko w niewielkich ilościach. Dom nie posiada szalunków, dzięki czemu jest to stosunkowo tania budowa, która dodatkowo powstaje bardzo szybko. Jej cena również powoduje zadowolenia u większości potencjalnych użytkowników.

Prezentowany model ma przeszło 90 metrów kwadratowych. Aktualnie nikt w nim nie mieszka, gdyż na dzień dzisiejszy służy przede wszystkim do pokazywania możliwości technicznych. Jednakże dom z druku w przyszłości może stać się miejscem zamieszkania z prawdziwego zdarzenia, gdyż posiada już panele słoneczne oraz ogrzewanie podłogowe. Czy właśnie w takich domach będą mieszkać ludzie za kilkanaście lat?

Powiązane teksty
CiekawostkiTechnologiaŻycie codzienne

XCheck. Program chroniący VIP-ów na Facebooku

XCheck. Program, który chroni uprzywilejowanych użytkowników Facebooka XCheck to program…
Czytaj dalej
GadżetyNaukaNowości

Komputery kwantowe. Na czym polega ich wyjątkowość?

Komputery kwantowe. Czy jesteśmy na skraju rewolucji? Komputery kwantowe są teraz jednym z…
Czytaj dalej
CiekawostkiKomputeryTechnologia

IBM 701. Legendarny komputer zapomnianej firmy

IBM 701. Legendarny komputer, o którym świat zapomniał IBM 701 to sprzęt, który wiele osób…
Czytaj dalej