5G. Budowa sieci niedługo zacznie się w Krakowie

5G. Budowa sieci niedługo zacznie się w Krakowie

5G. Budowa sieci wkrótce rozpocznie się w Krakowie

5G to najnowocześniejsza technologia szybkiego internetu, która wręcz zrewolucjonizowała nasze systemy sieciowe. Wkrótce ta sieć pojawie się w Krakowie, a do jej stworzenia wykorzysta się polską technologię. Realizacją projektu zajmie się firma IS-Wireless razem Deutsche Telekom Hubraum. Miejscem, w którym powstania cała potrzebna infrastruktura, jest ASTOR Robotics Center. Tam właśnie Deutche Telekom Ubraum zajmuje się realizacją projektów, wykorzystujących robotykę i automatyczną produkcję.

Pilotaż wspomnianej sieci w Krakowie ma wystartować jeszcze w to lato. Realizatorzy szczycą się, że technologia, na której się oprą jest całkowicie autorska i nie bazuje na gotowych rozwiązaniach Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless, podkreśla, że sieć powstaje z myślą o Przemyśle 4.0.

Kontrowersje 5G. Czy ta sieć jest niebezpieczna?

Wokół tej sieci powstało ostatnimi czasu dużo kontrowersji. Część osób czynnie protestowała przeciwko budowie nadajników ze względu na ich potencjalną szkodliwość. Pojawiały się takie argumenty jak wywoływanie bólów głowy czy osłabienie. Czy obawy i protesty były słuszne? Przecież każdy korzysta z internetu w dzisiejszych czasach, co oznacza, że powinniśmy być zadowoleni z nowych rozwiązań technologicznych.

Kontrowersje dotyczyły promieniowania elektromagnetycznego, które rzekomo miało być większe podczas emisji danych z użyciem 5G. Okazuje się jednak, że jest to mit. Brytyjski Ofcom przeprowadził badanie, które wykazało, że fale emitowane przez ten rodzaj anten wcale nie przekraczają norm. Jedynie wynik w jednym mieście (Birmingham) przekroczył normę o 0,039%, co w zasadzie nie ma większego znaczenia. Ciekawostką jest, że przekroczenie normy wykryto także w Londynie, gdzie wyniosło ono 1,5%. Tylko że w Londynie nie ma sieci 5G.

Nowoczesny Kraków

Kraków jako jedna z najważniejszych polskich stolic musi brać udział w wyścigu technologicznym, a jego tempo i standardy są wyższe niż kiedykolwiek w historii. Dlatego tak ważne miasto musi udowodnić, że prestiż, jaki wypracowało sobie przez laty, dalej jest aktualny. To właśnie w grodzie Kraka studiuje tak wiele obcokrajowców i to tam kwitnie potężny przemysł turystyczny. Te i wiele innych czynników mają znaczący wpływ na gospodarkę regionu i kraju, a dzisiejsze czasu pokazują, że gospodarka musi iść w parze z rozwojem technologicznym. Poza Warszawą trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na budowanie nowoczesnej sieci szybkiego internetu.