Egzoplaneta poza Układem Słonecznym. Kolejne wielkie odkrycie

Egzoplaneta poza Układem Słonecznym. Kolejne wielkie odkrycie

Egzoplaneta poza Układem Słonecznym. Wokół niej odkryto gazowy dysk

Egzoplaneta poza Układem Słonecznym odkryta w 2019 roku odkrywa swój kolejny sekret. Zaobserwowano wokół niej pierścień, którego funkcjonowanie może przybliżyć naukowców do zrozumienia jednej z zagadek wszechświata.

Naukowcy jakiś czas temu odkryli planetę spoza Układu Słonecznego, wokół której krąży pierścień pyłu i gazu. Dopiero teraz jednak udało się go zaobserwować, co wprawiło badaczy w prawdziwe zdumienie. Zdumienie to jednak nie jedyny efekt, gdyż dostrzegli oni w tym również wielką szansę.

Dzięki temu odkryciu łatwiej będzie zrozumieć procesy, jakie zachodzą podczas formowania księżyców i planet na orbitach większych ciał. Ciało niebieskie, o którym mowa, to gazowa egzoplaneta, a jej gwiazdę nazwano PDS 70c. To już drugi gazowy olbrzym, który odkryto w pobliżu Układu Słonecznego. Znajduje się od niego o jakieś 400 lat świetlnych. Oba te ciała mają masę wielkość co najmniej dwóch  Jowiszów.

Jaki jest cel obserwacji kosmosu?

Kiedy byliśmy mali, wszyscy fantazjowaliśmy o badaniu kosmosu. Każdy chłopiec chciał dostać teleskop na urodziny i odkrywać własne planety. Niektórym osobom to marzenia się spełniło i dzięki temu możemy być świadkami wielkich odkryć. Samo odkrycie nowej plany jednak jest czymś więcej niż stwierdzeniem faktu, że taki obiekt istnieje.

Często długie obserwacje pozwalają na wyciągnięcie ważnych wniosków, pomagających lepiej nam zrozumieć otaczający nas świat. Odkrywając planety z pierścieniami możemy na przykład prowadzić badania nad kreowaniem się obiektów na orbitach planet i gwiazd.

Wielkie odkrycie dzięki chilijskim teleskopom

Przełomowego odkrycia, o którym mowa, dokonali Astronomowie, pracujący w Europejskim Obserwatorium Południowym. Miało to miejsce w 2019 r., więc dlaczego piszemy o tym dopiero teraz? Otóż właśnie jesteśmy świadkami kolejnego przełomu, jakim jest zaobserwowanie pierścienia wokół tej planety. Wiemy, że składa się on z pyłu i gazu, a dzięki tym obserwacjom naukowcy będą mogli lepiej zrozumieć, skąd w ogóle takie zjawiska się biorą.

Do odkrycia wykorzystano Bardzo Duży Teleskop (VLT), a dane zgromadzone wtedy udało się połączyć z obrazami z teleskopu ALMA. Oba te teleskopy znajdują się w Chile, a zdjęcia stworzone z ich użyciem dały naukowcom szansę, aby wyciągnąć wniosek, że materiał z dysku pozwala na wytworzenie się księżyca, krążącego wokół planety.

Co to jest egzoplaneta?

Słowo egzoplaneta może brzmieć dosyć egzotycznie i to bardzo dobry trop. Takim określeniem nazywamy planetę, znajdującą się poza Układem Słodem słonecznym, czyli inaczej planetę poza słoneczną. Chociaż nazw planet z naszego układu uczymy się już w podstawówce, to nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wiele z nich przed nami skrywa kosmos.