Jakie są wady, zalety i konsekwencje chip tuningu?

Jakie są wady, zalety i konsekwencje chip tuningu?

Komputer silnika działa zgodnie z zapisanymi tam programami. Program, zwany inaczej mapą silnika, to zestaw tabel, które pokazują ilość paliwa, powietrza i kąt zapłonu potrzebne do osiągnięcia określonej prędkości obrotowej silnika.

Te tabele mają dodatkowe parametry, które wpływają na wartości końcowe: głębokość wciśnięcia pedału przyspieszenia, temperatura powietrza zasysanego do silnika, liczba dopuszczalnych cykli spalania, w których mieszanka jest błędnie spalana i bardzo niebezpieczna dla silnika, czas otwierania zaworów, ciśnienie doładowania i wiele innych. Krótko mówiąc, mapa opisuje, w jaki sposób silnik wytwarza moc i określa, jaka będzie ta moc. Chiptuning zmienia również mapę silnika, aby tej mocy było więcej.

Jak działa chiptuning?

Zmieniając program zapisany w sterowniku silnika, tuner (czyli osoba dokonująca zmiany) ma szereg parametrów, które można zmienić. Mapy rzadko są przepisywane od podstaw, z wyjątkiem czysto sportowych aplikacji, w których programuje się wyłącznie wysokowydajne jednostki sterujące silnika.

Dobry program to taka modyfikacja programu fabrycznego, która mieści się w granicach wytrzymałości mechanicznej silnika i utrzymuje temperaturę spalin, parametr docelowy, który pośrednio wpływa na emisję spalin. Podstawowym parametrem jest ciśnienie doładowania.

Jakie są wady chiptuningu?

W szczególności zwiększa się ryzyko awarii silnika, stawiając wyższe niż fabryczne oczekiwania jego składnikom. Przy rozsądnej i fachowo przeprowadzonej czynności ryzyko to nieznacznie wzrasta, ale nie ulega wątpliwości to, że gwarancja producenta zostanie utracona. Dodatkowo radykalna zmiana mocy silnika łączy się ze zmianą składu spalin, co zwiększa ryzyko braku przeglądu lub zabrania dowodu rejestracyjnego.

Kolejna sprawa to chiptuning jednostki, która nie zachowuje parametrów fabrycznych, może spowodować dalsze problemy z czujnikami i innymi akcesoriami sprzętu, powodując pracę silnika z wąskim okienkiem akceptowalnych parametrów. Wyskakująca kontrolka, informująca żeby sprawdzić silnik, może stać się rutyną.

Jakie są zalety chiptuningu?

Chiptuning, który jest dobrze wykonany, może odmienić samochód. Intensywna reakcja na gaz i zwiększony moment obrotowy dają użytkownikowi ogromną satysfakcję. Jednocześnie często obserwują mniejsze użycie paliwa w samochodach. Większość programów fabrycznych „przelewa” silnik. Dzieje się tak dlatego, że bezpieczniej jest dla silnika pracować z nieco za bogatą mieszanką niż za ubogą, jednocześnie umożliwiając szybsze nagrzewanie się katalizatora i filtrów.

Więcej o tuningowaniu samochodów i nie tylko przeczytasz w portalu https://tuningi.pl/.