Dyski zewnętrzne do domu i pracy — poznaj najpopularniejsze rozmiary

Dyski zewnętrzne do domu i pracy — poznaj najpopularniejsze rozmiary

Kupując dyski zewnętrzne na potrzeby domowe lub zawodowe, bierzemy pod uwagę przede wszystkim pojemność. Im więcej GB w specyfikacji, tym więcej miejsca masz do zapisywania najważniejszych dokumentów, filmów z rodzinnych spotkań czy tworzenia biblioteki gier do konsol i komputerów. Jaką pojemność oferują obecnie dyski zewnętrzne? Kiedy po nie sięgnąć?

Najpopularniejsze pojemności dysków zewnętrznych

W 2022 roku najpopularniejsze dyski zewnętrzne to te o pojemności powyżej 500 GB np. 1 TB oraz 2 TB. Nierzadko spotyka się również jeszcze większe pojemności, ale są one rzadziej wybierane, ponieważ dla wielu osób ich cena jest jeszcze nieosiągalna. Standardowe są zatem: dyski zewnętrzne 1 TB oraz dyski zewnętrzne 2 TB.

Dlaczego pojemność to ważny parametr?

Pojemność dysków zewnętrznych jest bardzo ważna z jednego prostego powodu — zapewnia więcej miejsca do przechowywania plików. Z roku na rok zwiększają się możliwości sprzętów, ponieważ pliki mają coraz lepszą jakość, a co za tym idzie, ważą o wiele więcej. Kiedyś dysk 500 GB był wystarczający nawet dla posiadaczy konsol. Obecnie będzie to za mało.

Dysk zewnętrzny 1 TB — kiedy warto po nie sięgnąć?

1 TB to od kilku lat standardowy rozmiar wielu dysków zewnętrznych. Zapewnia optymalną ilość miejsca dla osób, które szukają dodatkowej przestrzeni do przechowywania dokumentów, prezentacji, plików audio, wideo czy zdjęć. Pojemność 1 TB może przydać się także graczom, którzy szukają zapasowego miejsca do konsol i komputerów, jednak po kilku latach może się okazać niewystarczająca.

Dysk zewnętrzny 2 TB — dla kogo to najlepszy produkt?

Dyski zewnętrzne 2 TB oferują niemal dwa razy więcej pojemności. Jest to zatem świetny wybór tak naprawdę dla każdego. Dysk 2 TB pozwoli Ci tworzyć biblioteki z grami, filami i plikami audio. Pomieści również ogromną liczbę zdjęć w formacie RAW, co przyda się fotografom i grafikom. Jeżeli chcesz, aby dysk zewnętrzny służył Ci przez wiele lat, taka pojemność może okazać się najlepszą inwestycją.

Pojemne dyski zewnętrzne to nie wszystko. Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Pojemność dysków to jedna sprawa, jednak za wygodą i funkcjonalnością korzystania z nich na co dzień stoi jeszcze więcej parametrów. Warto również zwrócić uwagę na:

  •     rodzaj dysku — dostępne na rynkusą [PKM/E3] dyski HDD oraz SSD. Modele HDD mają przystępną cenę (szczególnie duże różnice w cenie HDD/SSD występują w dyskach o największej pojemności), ale mają mniejszą prędkość odtwarzania i zapisywania plików. SDD są pod tym względem o wiele lepsze, ale ich cena jest odpowiednio wyższa.
  •     wbudowane złącza — znaczenie ma również rodzaj wbudowanych złącz (np. USB 2.0, 3.0 czy Thunderbolt), ponieważ wpływa na prędkość przesyłania plików i sposób ich odtwarzania.

Podsumowanie

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsze dyski zewnętrzne miały maksymalnie 1 TB pojemności. Mogłeś bez problemu dostać produkty z pamięcią 250 GB, a nawet 100 GB. Obecnie jednak standardowa pojemność dysków sięga nawet powyżej 2 TB, dzięki czemu przechowasz na nich jeszcze więcej plików. Większe urządzenia o coraz lepszych parametrach to większe możliwości i szybsza praca.

 

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.