IBM 701. Legendarny komputer zapomnianej firmy
IBM 701. Legendarny komputer, o którym świat zapomniał
IBM 701 to sprzęt, który wiele osób określa jako pierwszy komputer w historii. Oczywiście zdania mogą być podzielone ze względu na to, co uznamy za komputer. Maszyna, o której mowa, powstała 1952 roku, a do sprzedaży trafiła 29 kwietnia. Wkrótce powstały też odmiany IMB 702 i IMB 650, które nadały się do zastosowania biznesowego. Jej częściami składowymi były tzw. Williams tubes, z czego każda miała pojemność 1024 bitów. 72 Williams tubes dawały łącznie 2036 słów. Każda z nich miała ok. 7,5 cm średnicy, a możliwe było ich rozszerzenie. Wydawałoby się, że musiał to być naprawdę chodliwy towar. Tak naprawdę sprzedano go tylko w 18 egzemplarzach.
Firma IBM dzisiaj
Pewnie wiele osób w ogóle nie kojarzy tej firmy. Mimo, że odeszła ona w zapomnienie, to wciąż wszyscy korzystamy z jej przełomowych rozwiązań, jakie wprowadzała w czasach swojej świetności. Oczywiście nikt już dziś nie korzysta z komputera IBM 701, bo byłby dziś po prostu bezużyteczny. W porównaniu z możliwościami, jakie oferuje nam współczesna technologia, nie mógłby on dać niczego specjalnego. Dlatego stał się on dziś jedynie ciekawostką techniczną (a może już historyczną?).
Firma powstała kilkadziesiąt lat przed zbudowaniem swojej pierwszej maszyny, którą dziś możemy nazywać komputerem. Datą jej powstania jest 16 czerwca 1911 r., a miejscem Nowy Jork. Jest to jeden z najstarszych firm informatycznych na naszym globie. Sławę zdobyła jednak w roku 1924, a w tamtych czasach oferowała sprzęt tabelaryczna. Korzystała z niego chociażby Armia Amerykańska. Niektórych zdziwić może fakt, że firma ta produkowała także krajalnice do mięsa.
Co ma do tego Lenovo?
Firma istnieje do dziś, choć nie jest już aż tak rozpoznawalna. Pewnie niewiele osób kojarzy, że to dzięki niej rozwinąć się mogło Lenovo. To właśnie 2005 roku IBM sprzedało swój własny dział komputerowy firmie Lenovo. To właśnie między innymi dzięki temu ta druga firma mogła się stać niekwestionowanym liderem sprzedaży. Warto też wspomnieć, że gdyby nie architektura stworzona przez IBM, nie rozwinęłyby się takie firmy jak Microsoft oraz Intel. Architekturę, o której mowa, uznawano za standard w latach 80-tych ubiegłego wieku.