Jaka jest różnica między 4G a 5G?

Jaka jest różnica między 4G a 5G?

Kiedy kupujemy nowe urządzenie elektroniczne to jednym z czynników, jakie bierzemy pod uwagę, jest internet. Zależy nam na tym, aby łączyć się z nim w jak najszybszy i najbardziej wydajny sposób. Oczywiście w dużej mierzy zależy to od operatora, który dostarcza nam internet, ale nie tylko. Liczy się też, jakie możliwości ma nasze urządzenie, więc musimy się tym zainteresować jeszcze przed kupnem. W specyfikacji urządzenia zawsze będzie się pojawiać informacja, jaką technologię ono obsługuje. Dzisiaj najczęstsze są 4G i 5G. Na pierwszy rzut oko może się wydawać, że to dwie wersje tego samego. Po części faktycznie tak jest, ale mamy kilka podstawowych różnic.

Jeśli interesują cię inne szczegóły dotyczące urządzeń mobilnych, kliknij tutaj.

Internet 4G

Internet 4G nadal jest bardzo dobrą opcją, mimo że furorę robi jego młodszy kolega. Sieć ta charakteryzuje się prędkością do 300 mb/s, ale warto zwrócić uwagę, że każdy operator będzie miał swoje ograniczenia, do których będziemy mogli się stosować. Jeśli nasze urządzenie oferuje nam dostęp do sieci 4G, to możemy być spokojni o to, że otrzymamy możliwość praktycznie nieograniczonego przeglądania internetu i odtwarzania plików multimedialnych. Obejrzenie więc filmu na Netfliksie czy HBO:Go powinno być dla nas łatwizną i nie musimy spodziewać się, że nagle coś nam się będzie zacinać. Dostęp do tej siedzi mamy dzięki technologii LTE, która wykorzystuje różne częstotliwości radiowe takie jak 1800 MHz czy 2600 Mhz.

5G czyli zupełnie nowa jakość

Sieć 5G to na ten moment najnowocześniejsze rozwiązanie jak chodzi o bezprzewodowy internet. Dzięki niej możemy bardzo szybko przesyłać i odbierać dane. Technologia ta jest nawet kilkaset razy szybsza niż to, do czego mieliśmy dostęp trzydzieści lat temu. Żeby móc się zn †ą połączyć musimy mieć odpowiednie urządzenie. Nie wystarczy więc, że nasz operator zaoferuje nam 5G w pakiecie.

Dzisiaj praktycznie każdy nowoczesny telefon ma wbudowaną tę technologie. Dzisiaj nie jest ona jeszcze standardem pod tym względem, że wielu z nas korzysta z telefonów kupionych kilka lat temu. Możemy się jednak spodziewać, że za 10 lat korzystanie z telefonu bez sieci 5G będzie zupełnie niepraktyczne.