Korea Południowa zamierza wysłać roboty do sąsiadów

Korea Południowa zamierza wysłać roboty do sąsiadów

Korea Południowa zamierza wysłać roboty do sąsiadów

Korea Południowa przygotowuje się właśnie do tego, aby wysłać roboty do swoich północnych sąsiadów. Te oparte o sztuczną inteligencje maszyny mają wkrótce pojawić się zdemilitaryzowanej strefie tego kraju. Oficjalnym celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa, ale czy tak jest naprawdę?

Już wkrótce na granicy między Koreą Południową a Koreą Północną mają się pojawić roboty, wykorzystujące sztuczną inteligencję. Dawniej taka opcja kojarzyła się nam z filmami sci-fi, ale dzisiaj jest to rzeczywistość. Taka technologia istnieje i może mieć bardzo duże znaczenie militarne. Tym razem roboty te mają się zajmować kontrolowaniem zdemilitaryzowanych terenów oraz ich monitoringiem. Czy jest to możliwe, aby do zwiększenia bezpieczeństwa w kraju miała się przyczynić sztuczna inteligencja?

Mamy tu do czynienia z programem DAPA czyli Defense Acquisition Program Administration. Wykorzystują go w tym momencie władze Korei Południowej, aby lepiej dbać o swoje bezpieczeństwo. Programiści zaopatrzyli te urządzenia w zdolność do wykrywania obiektów oraz ich śledzenia. Wykorzystują one system o nazwie „Mobile Rail Robot Surveillance System”, któremu sprzyja specjalny zestaw czujników. Maksymalna prędkość ich poruszania ma wynieść 5m/s.

Wykorzystanie robotów w celach militarnych

Motyw wykorzystania sztucznej inteligencja w celach militarnych bardzo dobrze znamy z fantastyki naukowej. Chociażby w serii „Gwiezdne Wojny” mogliśmy zobaczyć droidy bojowe, które stanowiły trzon nie jednej armii. Ciekawą realizację takiego motywu widzieliśmy też w serialu „Czarne Lustro”. W jednej z odcinków małe roboty, przypominające psy, zajmowały się tropieniem i likwidacją przestępców. W przeciwieństwie do prawdziwych ludzi czy zwierząt, nie ulegały one zmęczeniu. Nigdy się nie poddawały i śledziły swoją ofiarę do końca. Dzięki specjalnym czujnikom wiedziały dokładnie, gdzie poszukiwana osoba się znajduje. A zniszczyć je było niezwykle trudno.

Korea Południowa akurat takiej niszczycielskiej technologii nie ma. Jej północny sąsiad na szczęście też nie. Natomiast tehchnologia pozwalająca na kontrolowanie terenu i monitorowanie go jak najbardziej istnieje i odpowiednie służby nie wahają się przed jej użyciem.