Jak wygląda Betelgeza? W „Nature” pojawiły się zdjęcia

Jak wygląda Betelgeza? W „Nature” pojawiły się zdjęcia

Jak wygląda Betelgeza? W „Nature” pojawiły się zdjęcia

Jak wygląda Betelgeza? W „Nature” pojawiły się zdjęcia tej tajemniczej gwiazdy. Oczywiście wygląd Betelgezy był znany już wcześniej, natomiast tym razem naukowcy zaobserwowali coś dziwnego. Gwiazdę coś nieco przysłoniło i już nie można jej było widzieć tak wyraźnie. W końcu eksperci doszli do wniosków, które wyjaśniają zaistniałe zjawisko.

Najnowsze zdjęcia pochodzą ze stycznia i marca 2020, a wykonano je w Europejskim Obserwatorium Południowym. Obserwatorium to dysponuje ogromnym teleskopem o nazwie Bardzo Duży Teleskop (VLT). Nazwy raczej nie trzeba wyjaśniać. Po porównaniu z wcześniejszymi obrazami zauważono pewne znaczne różnice. Otóż gwiazda uległa zaciemnieniu, zwłaszcza jej południowa część. Zauważono, że kiedy wielkie bańki gazu kurczą się, pęcznieją i poruszają, to zmienia się powierzchnia gwiazdy

Jak doszło do przyciemnienia?

Można więc wywnioskować, że zanim doszło do przyciemnienia, z gwiazdy wydostał się wielki bąbel gazu. Jego ochłodzenie sprawiło, że cięższe pierwiastki skondensowały się w pył.

– Dzięki teleskopowi Hubble’a mogliśmy zobaczyć, jak materia opuszcza powierzchnię gwiazdy i przemieszcza się przez atmosferę, aż do uformowania się obłoku pyłu, który spowodował, że gwiazda wydaje się przygasać – podaje Andrea Dupree, współautor badań oraz astronom w Centru mAstrofizyki Harcard & Smithsonian. Problem jest taki, że wspomniany teleskop uległ pewnej awarii, przez co jego przyszłe funkcjonowanie wisi obecnie na włosku.

zdjęcie: „Nature”