KosmosNaukaOdkrycia

Jak wygląda Betelgeza? W „Nature” pojawiły się zdjęcia

Jak wygląda Betelgeza? W „Nature” pojawiły się zdjęcia

Jak wygląda Betelgeza? W „Nature” pojawiły się zdjęcia tej tajemniczej gwiazdy. Oczywiście wygląd Betelgezy był znany już wcześniej, natomiast tym razem naukowcy zaobserwowali coś dziwnego. Gwiazdę coś nieco przysłoniło i już nie można jej było widzieć tak wyraźnie. W końcu eksperci doszli do wniosków, które wyjaśniają zaistniałe zjawisko.

Najnowsze zdjęcia pochodzą ze stycznia i marca 2020, a wykonano je w Europejskim Obserwatorium Południowym. Obserwatorium to dysponuje ogromnym teleskopem o nazwie Bardzo Duży Teleskop (VLT). Nazwy raczej nie trzeba wyjaśniać. Po porównaniu z wcześniejszymi obrazami zauważono pewne znaczne różnice. Otóż gwiazda uległa zaciemnieniu, zwłaszcza jej południowa część. Zauważono, że kiedy wielkie bańki gazu kurczą się, pęcznieją i poruszają, to zmienia się powierzchnia gwiazdy

Jak doszło do przyciemnienia?

Można więc wywnioskować, że zanim doszło do przyciemnienia, z gwiazdy wydostał się wielki bąbel gazu. Jego ochłodzenie sprawiło, że cięższe pierwiastki skondensowały się w pył.

– Dzięki teleskopowi Hubble’a mogliśmy zobaczyć, jak materia opuszcza powierzchnię gwiazdy i przemieszcza się przez atmosferę, aż do uformowania się obłoku pyłu, który spowodował, że gwiazda wydaje się przygasać – podaje Andrea Dupree, współautor badań oraz astronom w Centru mAstrofizyki Harcard & Smithsonian. Problem jest taki, że wspomniany teleskop uległ pewnej awarii, przez co jego przyszłe funkcjonowanie wisi obecnie na włosku.

zdjęcie: „Nature”

Powiązane teksty
CiekawostkiNaukaWydarzenia

Konkurs Explory. Ruszyła rekrutacja na młodych naukowców

Konkurs Explory. Młodzi ludzie mogą się wykazać Konkurs Explory to rywalizacja, w której…
Czytaj dalej
GadżetyNaukaNowości

Komputery kwantowe. Na czym polega ich wyjątkowość?

Komputery kwantowe. Czy jesteśmy na skraju rewolucji? Komputery kwantowe są teraz jednym z…
Czytaj dalej
CzłowiekNaukaNowościTechnologiaŻycie codzienne

Technologia 3D pojawi się w alertach RCB. Pomysł przyszedł z Florydy

Technologia 3D pojawi się w alertach RCB Technologia 3D ma od teraz poprawić bezpieczeństwo…
Czytaj dalej