Mikronarzędzia powstające na światłowodach
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie mogą pochwalić się sporym osiągnięciem. Chodzi o mikronarzędzia, które udało im się wyhodować na światłowodach. Kieruje się nimi nie tylko przy pomocy przewodów, jak ma to miejsce w innych przypadkach, ale również światła. Taki efekt został osiągnięty, dzięki zastosowaniu mikrostruktury z ciekłokrystalicznych elastomerów. Używa się jej do stworzenia optycznych kombinerek, które z kolei kierowane są przy pomocy światła. Oprócz tego zastosowano końcówki włókien optycznych, których średnica jest bliska średnicy włosa człowieka.
W prototypie nastąpiło połączenie elementów, które napędza się światłem wraz z ciekłokrystalicznymi elastomerami. Zastosowano do tego celu technikę budowania struktur opierającą się na bazie światła. W omawianej sytuacji, światła ultrafioletowe przesyła się przez światłowód. Z kolei na jego końcówce rośnie struktura przyjmująca kształt stożka. Wszystkie mikroelementy występujące w tej strukturze kształtuje się także dzięki zastosowaniu światła.
Dzięki temu powstaje chwytak, którego rozmiar wynosi mniej więcej dwieście mikrometrów. Kieruje się nim zdalnie, a dodatkową zaletą jest brak okablowania elektrycznego bądź przewodów pneumatycznych. Do sterowania wykorzystuje się zielone światło, które dostarczane jest przez światłowody. Kiedy chodzi o pochłoniętą energię świetlną, zamienia się ona na pracę szczęk znajdujących się w chwytaku.