Czy plastik może rozłożyć się w rok?

Czy plastik może rozłożyć się w rok?

Niemieckim naukowcom udało się stworzyć nowy rodzaj bio-tworzywa sztucznego. Do jego produkcji wykorzystuje się odpady, a jego rozkład nie przekracza dwunastu miesięcy.

Mowa o tworzywie biodegradowalnym polihydroksymalślan, który określa się skrótem PHB. Do jego produkcji wykorzystuje się odpady przemysłowe, czyli między innymi oleje, gdyż w ich składzie znajdują się całkiem spore ilości resztek minerałowych. Nowy materiał powinien nadać się do produkcji rur, plastikowych kubków, toreb używanych do pakowania oraz artykułów wykorzystywanych w trakcie prowadzenia gospodarstwa domowego.

Nowy materiał jest zbliżony do produktów wykonanych przy pomocy polipropylenu, jednakże nie rozkłada się setek lat. Naukowcy mogą pochwalić się bardzo ważnym osiągnięciem, a mianowicie rozkłada się w ciągu roku. To bardzo ważne odkrycie dla całego świata, który jest coraz bardziej zaśmiecony plastikowymi odpadami. Oprócz tego powinno zmniejszyć się również zapotrzebowanie na ropę naftowa bez której nie można wytworzyć tworzyw sztucznych.