Technologia

Nowy laser światłowodowy

 

Niemieccy naukowcy mogą poszczycić się dużym wynalazkiem, a mianowicie opracowali oni ultraszybki laser światłowodowy. Wśród cech charakterystycznych należy wskazać na niezwykłą moc, która zdecydowanie przewyższa inne dostępne modele. Właśnie z tego względu będzie można skorzystać z nich w trakcie obróbki materiałów oraz innych czynności.

Kiedy wziąć pod uwagę wszystkie lasery w trakcie emisji światła ma miejsce stworzenie ciepła odpadowego. W przypadku układów laserów, które posiadają znaczny stosunek powierzchni do objętości, mają one tę zaletę, że doskonale odprowadzają ciepło. Dzięki temu lasery z których korzysta się w dzisiejszych czasach umożliwiają uzyskanie średniej mocy około jednego kilowata. Kiedy moc jest większa, obciążenie cieplne sprawia, że jakość związku na tym cierpi oraz pojawiają się niekorzystne ograniczenia.

Jednakże w tym miejscu warto wspomnieć o zmianach, które miały miejsce w niedawnych czasach. Omówione powyżej ograniczenie nie stanowi dłużej problemu, a to za sprawą zespołu badawczego Mullera. Zajęli się oni pracą nad nowym laserem i udało się. Nowy produkt posiada moc dwunastu wzmacniaczy laserowych. Z kolei przy jego pomocy wytwarza się przeciętną moc 10,4 kW, co istotne bez wpływu na jakość wiązki.

Daje to nadzieję na stworzenie laserów o dużej mocy, które przede wszystkim wpłyną na tempo obróbki produkcyjnej. Oprócz tego przy ich pomocy można w sposób laserowy przyspieszać cząsteczki oraz pozbywać się śmieci kosmicznych. Ten sam zespół twierdzi, że przy pomocy techniki w przyszłości możliwe będzie stworzenie laserów, których moc wynosi 100 kW. Jednakże na to musimy jeszcze poczekać.

Powiązane teksty
GadżetyNowościTechnologia

Korea Południowa zamierza wysłać roboty do sąsiadów

Korea Południowa zamierza wysłać roboty do sąsiadów Korea Południowa przygotowuje się…
Czytaj dalej
CyberprzestępstwaCzłowiekKomputeryTechnologia

Atak hakerski na żonę ministra

Atak hakerski na żonę ministra Dworczyka Atak hakerski to w tych czasach jedna z wielu form…
Czytaj dalej
Gry wideoTechnologiaUrządzenia mobilne

Wkrótce powstanie gra o Kajko i Kokoszu

Gra o Kajko i Kokoszu: kiedy ją dostaniemy? Gra o Kajko i Kokoszu ma już wkrótce pojawić się…
Czytaj dalej