Nowy laser światłowodowy

Nowy laser światłowodowy

Niemieccy naukowcy mogą poszczycić się dużym wynalazkiem, a mianowicie opracowali oni ultraszybki laser światłowodowy. Wśród cech charakterystycznych należy wskazać na niezwykłą moc, która zdecydowanie przewyższa inne dostępne modele. Właśnie z tego względu będzie można skorzystać z nich w trakcie obróbki materiałów oraz innych czynności.

Kiedy wziąć pod uwagę wszystkie lasery w trakcie emisji światła ma miejsce stworzenie ciepła odpadowego. W przypadku układów laserów, które posiadają znaczny stosunek powierzchni do objętości, mają one tę zaletę, że doskonale odprowadzają ciepło. Dzięki temu lasery z których korzysta się w dzisiejszych czasach umożliwiają uzyskanie średniej mocy około jednego kilowata. Kiedy moc jest większa, obciążenie cieplne sprawia, że jakość związku na tym cierpi oraz pojawiają się niekorzystne ograniczenia.

Jednakże w tym miejscu warto wspomnieć o zmianach, które miały miejsce w niedawnych czasach. Omówione powyżej ograniczenie nie stanowi dłużej problemu, a to za sprawą zespołu badawczego Mullera. Zajęli się oni pracą nad nowym laserem i udało się. Nowy produkt posiada moc dwunastu wzmacniaczy laserowych. Z kolei przy jego pomocy wytwarza się przeciętną moc 10,4 kW, co istotne bez wpływu na jakość wiązki.

Daje to nadzieję na stworzenie laserów o dużej mocy, które przede wszystkim wpłyną na tempo obróbki produkcyjnej. Oprócz tego przy ich pomocy można w sposób laserowy przyspieszać cząsteczki oraz pozbywać się śmieci kosmicznych. Ten sam zespół twierdzi, że przy pomocy techniki w przyszłości możliwe będzie stworzenie laserów, których moc wynosi 100 kW. Jednakże na to musimy jeszcze poczekać.