Człowiek

Jakie możliwości posiada AI?

 

AI, czyli urządzenie sztucznej inteligencji zostało stworzone w Helsinkach. Dzięki jego pomocy można uzyskać obraz tego o czym myśli osoba poddawana badaniu (w chwili badania). Kiedy fale mózgowe pracują, algorytm AI generuje wizerunek twarzy, który w dalszej kolejności obserwują uczestnicy biorący udział w badaniu.

Więcej na temat omawianych badań można znaleźć w czasopiśmie „Nature Scientific Reports”. W ich trakcie odbyły się ćwiczenia podzielone na parę etapów, a w dalszej kolejności miało miejsce testowanie algorytmu. Na samym początku odbyło się pokazywanie serii twarzy oraz wskazywanie, które z nich nadają się do konkretnego opisu. Korzystano również z urządzenia, które sprawdzało fale mózgowe. Dane uzyskane od mózgu umożliwiły przeszkolenie algorytmu odnośnie dostosowania sygnałów do wielu charakterystyk w taki sposób, że w momencie wykonywania testów mogły stworzyć nowy obraz twarzy. Obraz ten musi być zgodny z wzorcami o których myślał badany, jednakże nie podzielił się ze swoimi odczuciami (nie ubrał ich w słowa).

Wśród wyodrębnianych cech występują ogólne pojęcia, takie jak „młody”, „kobieta” i inne. Właśnie dlatego system nie interpretuje pełnego obrazu twarzy, ale skupia się na jednej cesze. W dalszej kolejności w oparciu o tą cechę tworzy nowy obraz twarzy zgodny z wysuniętymi wnioskami.

Powiązane teksty
CzłowiekGadżetyTechnologia

Dom, który powstał z druku 3D

W Belgii miało miejsce postawienie największego w całej Europie domu przygotowanego przy…
Czytaj dalej
CzłowiekGadżety

Materiały fluorescencyjne jakich jeszcze nie znamy

Efekty fluorescencyjne jeszcze nigdy nie wywoływały takiego wrażenia, jak aktualnie. Jest…
Czytaj dalej
CzłowiekTechnologiaZdrowie

Mała firma, ale duże osiągnięcia

Firma DnaNudge na co dzień zajmuje się badaniami DNA, jednakże w związku z panującą…
Czytaj dalej