Jakie możliwości posiada AI?

Jakie możliwości posiada AI?

AI, czyli urządzenie sztucznej inteligencji zostało stworzone w Helsinkach. Dzięki jego pomocy można uzyskać obraz tego o czym myśli osoba poddawana badaniu (w chwili badania). Kiedy fale mózgowe pracują, algorytm AI generuje wizerunek twarzy, który w dalszej kolejności obserwują uczestnicy biorący udział w badaniu.

Więcej na temat omawianych badań można znaleźć w czasopiśmie „Nature Scientific Reports”. W ich trakcie odbyły się ćwiczenia podzielone na parę etapów, a w dalszej kolejności miało miejsce testowanie algorytmu. Na samym początku odbyło się pokazywanie serii twarzy oraz wskazywanie, które z nich nadają się do konkretnego opisu. Korzystano również z urządzenia, które sprawdzało fale mózgowe. Dane uzyskane od mózgu umożliwiły przeszkolenie algorytmu odnośnie dostosowania sygnałów do wielu charakterystyk w taki sposób, że w momencie wykonywania testów mogły stworzyć nowy obraz twarzy. Obraz ten musi być zgodny z wzorcami o których myślał badany, jednakże nie podzielił się ze swoimi odczuciami (nie ubrał ich w słowa).

Wśród wyodrębnianych cech występują ogólne pojęcia, takie jak „młody”, „kobieta” i inne. Właśnie dlatego system nie interpretuje pełnego obrazu twarzy, ale skupia się na jednej cesze. W dalszej kolejności w oparciu o tą cechę tworzy nowy obraz twarzy zgodny z wysuniętymi wnioskami.