Komputery kwantowe. Na czym polega ich wyjątkowość?

Komputery kwantowe. Na czym polega ich wyjątkowość?

Komputery kwantowe. Czy jesteśmy na skraju rewolucji?

Komputery kwantowe są teraz jednym z najgorętszych tematów w świecie elektroniki. W laboratoriach Google oraz firmy IBM takie komputery już powstają, a moc obliczeniowa, jaką się charakteryzuje jest olbrzymia. Gdybyśby zobaczyli teraz prototypy tych komputerów, to większość z nas byłaby w szoku. A w końcu to tylko początek. Prawdziwa rewolucja w tej dziedzinie dopiero nas czeka.

Czym są komputery kwantowe?

Na temat komputerów kwantowych bardzo dużo się mówi, ale czym on tak naprawdę są? Ciekawego porównania używa Dr Shohini Ghose, która przewodzi kanadyjskiemu stowarzyszeniu fizyków. Porównuje ona standardowe komputery do świeczek, w porównaniu z którymi, komputery kwantowe są żarówkami. Niby mamy do czynienia z tym samym, bo oba te przedmioty są po to by świecić. Znaczną różnicą jest jednak emitowanie światła. Jedną świeczką nie oświetlimy całego pokoju, a żarówką już tak.

Podobnie jest w przypadku komputerów. Ważnym parametrem zarówno jednych jak i drugich jest moc obliczeniowa. W komputerach kwantowych jest ona jednak nieporównywalnie większa.

Przyszłość komputerów kwantowych

Dzisiaj maszyny te są jedynie ciekawostką, nikt na poważnie nie myśli o tym, aby taki sprzęt mieć we własnym domu. Kiedy staną się już faktem, to najprawdopodobniej korzystać z nich będą tylko naukowcy, potrzebujący olbrzymiej mocy obliczeniowej w swojej pracy. Z pewnością zaopatrzą się w nie także najwięksi giganci technologiczni. A co ze zwykłymi użytkownikami?

Pomyślmy, jak to było ze sprzętem elektronicznym w przeszłości. Kiedy powstał pierwszy komputer firmy IBM też nikt nie spodziewał się, że w przyszłości każdy będzie miał w domu „peceta”. Podobnie było z telefonami. Kiedy człowiek miał dostęp do pierwszych telefonów, wizja posiadania komórki w kieszeni była poza jego wyobraźnią. Możemy więc się spodziewać, że za kilkadziesiąt lat komputer kwantowy będzie znajdował się w każdym mieszkaniu. Co prawda duża część z nas może tych czasów nie dożyć, ale w końcu wszystko robimy z myślą o przyszłych pokoleniach.