Inteligentny dom. Polacy mają coraz większe wymagania
Inteligentny dom marzeniem przeciętnego nowoczesnego Polaka
Inteligentny dom to bardzo stare określenie, bo sięga jeszcze lat dziewięćdziesiątych. Same jednak plany budowania mocno zautomatyzowanych domów sięgają lat siedemdziesiątych. Przez wiele lat próbowano wprowadzać do domów automatykę, co stało się bardzo popularne w ostatnich latach. W każdym sklepie z elektroniką (i nie tylko) cały czas dostrzegamy nowe produkty „smart”. Technologia ta oznacza dostosowywanie się urządzenia do naszych potrzeb, a także jego kompatybilność z innymi urządzeniami.
Nawet jeśli mało kto z nas może określić swoje mieszkanie jako „smart home”, to coraz częściej korzystamy z ujednoliconych systemów. Np. za pomocą telefonu sterujemy telewizorem i klimatyzacją. Czy w niedalekiej przyszłości stanie się to standardem, na który będą mogli pozwolić sobie wszyscy bez względu na status materialny? Do tego to wszystko dąży, ale oczywiście zmiany trzeba wdrażać stopniowo.
Co sprawia, że dom jest inteligentny?
Inteligentny dom to taki, gdzie większością urządzeń jesteśmy w stanie sterować zdalnie. Korzystamy więc z pewnego systemu, który obsługuje poszczególne elementy naszego wyposażenia. Najnowsza technologia ma przybrać formę czegoś na wzór ekosystemu, który automatycznie (czyli właśnie inteligentnie) reaguje na zmiany, dziejące s†ę w otoczeniu. Wymaga to instalowania wielu czujników, między innymi czujników ruchu i temperatury.
Moglibyśmy więc żyć w systemie, gdzie klimatyzacja automatycznie dostosowuje się do temperatury na zewnątrz. Tak samo byłoby z ogrzewaniem. Również natężenie światła byłoby proporcjonalne do tego, co akurat w danym momencie jest lepsze dla naszych oczu.
Jak to wygląda pod względem oszczędności?
Nowoczesne urządzenia tworzy się również z wzięciem pod uwagę aspektu oszczędzania energii oraz dbania o środowisko. Niektóre z takich zmian wiążą się bezpośrednio z dyrektywami unijnymi, które stawiają na to, aby wszystko dziś było „eko”. Dlatego właśnie w nowoczesnych budynkach możemy znaleźć panele fotowoltaiczne, rekuperację, wentylację mechaniczną albo kolektory słoneczne. Podobne sposoby oszczędzania energii wykorzystywałby smart home. Można więc powiedzieć, że bycie inteligentnym zaczyna się ściśle łączyć z byciem świadomym zagrożeń dla środowiska.