Czy na marsie może istnieć życie?
Czy na marsie może istnieć życie?
Życie na marsie? Przeanalizowano niedawno meteoryty, pochodzące z marsa. Okazuje się, że pod powierzchnią czerwonej planety można znaleźć substancje, umożliwiające podtrzymywanie życia mikroorganizmów. Warto zauważyć, że ziemskie mikroby żyją w podobny sposób w niektórych miejscach. Badacze stwierdzają, że pod powierzchnią Marsa można szukać śladów żywych organizmów.
Życie na marsie
Sprawą zajęli się naukowy z Brown University, które ustalili, że składa chemiczny marsjańskich meteorytów może produkować chemiczną energie. Energia taka może podtrzymywać przy życiu mikroorganizmy. Jest to analiza kawałków skał z czerwonej planety, które ostatecznie znalazły się na Ziemi.
Naukowcy uważają, że te meteoryty mogą być próbą reprezentatywną dla znacznej części skorupy czerwonej planety. Jeśli to prawda, to znaczyłoby, że na praktycznie całym Marsie podtrzymanie życia byłoby możliwe. Pamiętajmy jednak, że mówimy tutaj o mikroorganizmach, co wcale nie oznacza, że w takim miejscu mógłby przetrwać człowiek.
– Ważne wnioski z punktu widzenia naukowej eksploracji warstw pod powierzchnią są takie, że gdziekolwiek na Marsie znajduje się woda gruntowa, jest duża szansa na dostęp do wystarczających ilości energii chemicznej, aby podtrzymać mikrobiologiczne życie – wspomina dr Jesse Tarnas
Czy kiedykolwiek istniało życie na marsie?
Badacz zaznacza także, że nie wiadomo, czy życie kiedykolwiek istniało pod powierzchnią Marsa. Jedynie udało się ustalić, że teoretycznie miałoby dostęp do takiej energii, dzięki której mogłoby by przeżyć do dzisiaj. Jak się to ma do badań tutaj na ziemi? Otóż ostatnie dekady pozwoliły nam uświadomić sobie, że pod ziemią żyje wiele organizmów, które nie mają dostępu do światła. Energię swoją czerpią one z produktów chemicznych reakcji, które zachodzą, kiedy woda ma kontakt ze skałami. Przykładem takiej reakcji jest radioliza, która zachodzi, kiedy radioaktywne pierwiastki skład są przyczyną rozpadu cząsteczek wody na tlen i wodór. Po uwolnieniu wodoru rozpuszcza się on w wodzie, a skały (np. piryt) pochłaniają tlen, co prowadzi do tworzenia siarczanów.
Niektóre mikroby pochłaniają wodór rozpuszczony w wodzie i dzięki połączeniu z tlenem z siarczanów, mogą spokojnie żyć. Przykładem takie życia jest kanadyjska kopalnia Kidd Creek, gdzie odnaleziono takie mikroby na głębokości, wynoszącej prawie 2 km. Znajdowały się one w wodzie, do której słońce nie dochodziło przez ok. miliard lat.
Co dała analiza marsjańskich meteorytów?
Zbadawszy marsjańskie meteoryty, badacze dostrzegli składniki potrzebne do radioanalizy. Ilość ich była wystarczająca, aby możliwe było podtrzymanie życie. Przykładem takiej skały są brekcje regolitowe, które powstały ok. 3,6 mld lat temu, gdy oderwały się od skorupy Marsa. Warto zauważyć, że na tej planecie nie ma ruchu płyt tektonicznych, co oznacza dawne tereny pozostały nienaruszone. Dlatego też badacze sugerują, że powinno się wysłać tam misję, której celem jest znalezienie śladów życia pod powierzchnią planety.
Co roku dowiadujemy się czegoś nowego o otaczających nas planetach