Lornetki do obserwacji nieba. Jaką wybrać?

Lornetki do obserwacji nieba. Jaką wybrać?

Na sam początek przygody z obserwacją nieba, nie potrzebujemy wielkiego teleskopu. Wystarczy nam lornetka. Jednak i ona nie musi być szczególnie imponującej jakości. Wystarczy taka o powiększeniu 7 lub 10. Jeśli zaś chodzi o średnicę obiektywów, to dla amatorów proponujemy 50.

Jak obserwować niebo przez lornetkę?

Zanim zaczniemy korzystać z lornetki warto przyzwyczaić się do nieba gołym okiem. Nauczmy się rozpoznawać najpopularniejsze obiekty. Gdy już będziemy wiedzieć, jak rozpoznać Kasjopeę, albo gdzie na niebie jest mars, to możemy wziąć do ręki sprzęt.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawę, że wiele ciekawych obiektów widać już gołym okiem. Na przykład dla wielu osób szokująca jest informacja, że bez sprzętu jesteśmy w stanie dostrzec planety. W okresie letnim szczególnie wyróżnia się Jowisz, który na pierwszy rzut oka wygląda jak bardzo jasna gwiazda.

Jakie są najciekawsze obiekty na nocnym niebie?

Do najciekawszych obiektów należą oczywiście planety. Choć Jowisza jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem, to jego księżyców już nie. Dopiero, gdy spojrzymy przez odpowiednią lornetkę, to zobaczymy wokół niego małe kropeczki. Te kropeczki to właśnie księżyce.

Zobacz też: Co odkryła kamera do badania ciemnej energii w kosmosie?