Dlaczego komputer wolno chodzi?

Dlaczego komputer wolno chodzi?

Dlaczego komputer wolno chodzi? – jeden z najczęstszych problemów

Dlaczego komputer wolno chodzi to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają internauci. Pracownicy serwisów komputerowych też potwierdzą, że to jedna z największych zagadek użytkowników. Bardzo często, gdy do serwisu wchodzi klient, to o tym właśnie mówi. Wchodzi i informuje serwisanta, że jego komputer „muli”. Oczywiście serwisant nie jest w stanie od razu udzielić odpowiedzi na pytanie „dlaczego”. Czasami potencjalnych odpowiedzi może być kilka i dopiero szczegółowa diagnoza może wskazać, co jest przyczyną. Dlatego więc użytkownik powinien uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż wszystko będzie jasne.

Zawsze też możemy sami spróbować rozwiązać ten problem. Oczywiście nikt nie sugeruje, że powinniśmy na własną rękę dokonywać skomplikowanych napraw. Czasem jednak opóźnione działanie komputera może być spowodowane czymś kompletnie prozaicznym. Wtedy wcale nie mamy do czynienia z żadną prawdziwą usterką, więc nie ma też powodu do paniki. Jeśli faktycznie przyczyna jest taka prosta, to można też prostymi metodami się z nią uporać. Spójrzmy na najczęstsze przyczyny powolnego działania komputera.

Jak przyśpieszyć pracę komputera?

Problem może być nasza pamięć. Zauważmy, że pamięć komputera czasami działa podobnie jak pamięć człowieka. Im więcej rzezy na raz musimy kontrolować, tym coraz nam trudniej. W końcu do chodzi do czego, że ze stresowany człowiek już nie ma w ogóle siły, żeby na czymkolwiek się skupić. Tak też jest z komputerem. Jeśli w tle działa zbyt wiele procesów, to możemy spodziewać się, że będzie on mniej wydajny. Jak sprawdzić, jakie procesy są uruchomione w tle? Sprawdzenie nie jest trudne. Wystarczy wejść w menedżer zadań za pomocą kombinacji ctrl + alt +delete. Wtedy zakładce procesy możemy je kontrolować i wyłączać te, które nie są nam potrzebne.

Jest to jednak tylko efekt chwilowy. Jeśli cały czas te same procesy uruchomiają się podczas startu komputera, możemy coś na to zaradzić. Wejdźmy w START i w polu, służącym do wyszukiwania treści na naszym urządzeniu, wpiszmy „msconfig”. Otworzy nam się okno, w którym możemy odznaczać procesy, które nie chcemy, aby uruchamiały się wraz ze startem. Może to być jeden z kroków do zwiększenia wydajności.

Jak zwiększyć wydajność komputera?

Zwróćmy też uwagę na to, ile danych mamy zapisanych na komputerze. Jeśli nasz dysk twardy jest przeciążony, to również może przyczynić się do niewłaściwego funkcjonowania komputera. Spróbujmy więc odinstalować te programy, z których nie korzystamy. Zastanówmy się też, których danych potrzebujemy bardziej, a których mniej. Wszelkie filmy, zdjęcia czy różne projekty możemy przenieść na dysk zewnętrzny, aby nie kazać naszemu komputerowi nieść niepotrzebnego balastu.

Dlaczego komputer wolno chodzi, mimo że nie mam problemów z pamięcią?

Dlaczego komputer wolno chodzi, mimo że nie mam problemów z pamięcią? Może się też okazać tak, że z dyskiem jest wszystko w porządku, a i tak komputer chodzi wolno. Co może być wtedy przyczyną? Spróbujmy się wsłuchać w nasz komputer. Jeśli jest zbyt głośny, to może to oznaczać, że mamy problem z wentylatorem. Jeśli wentylator w komputerze zbyt często sam się uruchamia, może to świadczyć o uszkodzonym układzie chłodzenia. W takiej sytuacji można próbować go wymienić samodzielnie. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, lepiej zanieśmy nasz sprzęt do serwisu?