LED – czym jest i czy warto korzystać?

LED – czym jest i czy warto korzystać?

LED – co to jest i dlaczego jest tak popularne?

LED to skrót od angielskiego wyrażenia Lighting Emitting Diode. Jest to więc po prostu dioda elektroluminescencyjna, emitująca światło. Używa się jej między innymi w żarówkach, które dzisiaj praktycznie całkowicie wyparły stare dobre „normalne” żarówki. Dlaczego technologię ledową używa się dzisiaj w żarówkach? Chodzi tutaj o walory energooszczędne. Taka ledowa żarówka ma ponoć pobierać znacznie mniej energii elektrycznej od tradycyjnej. Wystarczy spojrzeć na liczby. Standardowa żarówka o mocy 75W jest tak samo efektywna jak żarówka ledowa o mocy 10 W.

Czym się różnią żarówki ledowe od zwykłych?

Oświetlenia ledowe wydają się też być tańsze od standardowych. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ich wytrzymałość. Otóż taka sobie zwykła lampka ledowa ma pracować łącznie przez ok. 30 000 godzin. Do tego korzystanie z klasycznego oświetlenia może łączyć się ze zbyt częstymi i kosztownymi naprawami. Między innymi z tych powodów technologia LED zyskała sobie tak wielu zwolenników, którzy chętnie po nią sięgają. Technologię tę faworyzuje również Unia Europejska, której standardów już nie spełniają tradycyjne żarówki i lampy.

Wady technologii LED

Warto zauważyć, że lampy ledowe używają skupionej wiązki światła. Oznacza to że osiągnięcie rozproszonego oświetlenia jest trudniejsze oraz łatwiej o oślepienie. Innym problemem może być to, że diody LED nie są kompatybilne ze standardowymi ściemniaczami, przez co regulacja ich jasności może się wydać nieco skomplikowana.

Oświetlenie ledowe wymaga także specjalnego chłodzenia. Niska temperatura działania tej technologii może się wydawać zaletą, ale wiąże się z tym jeden problem. Otóż musimy zadbać o to, żeby temperatura nie przekroczyła 85 stopni Celsjusza. Wymaga to często montowania specjalnego wentylatora, który w cichym pomieszczeniu jest słyszalny i denerwujący. Wielu z nas kojarzy taką sytuację, gdy siedzimy w ciszy w biurze i słyszymy jakieś zgrzytanie. Może to być właśnie dźwięk dochodzący z lampy ledowej. Wydaje się to błahostką, ale na dłuższą metę, dźwięk ten może być tak denerwujący, że trudno przy nim wytrzymać.