Kto oprócz graczy potrzebuje dedykowanej karty graficznej?

Kto oprócz graczy potrzebuje dedykowanej karty graficznej?

Karta graficzna jest niezbędnym elementem każdego komputera, choć nie wszyscy mają w tej kwestii szczególne wymagania. Wiele osób zadowoli się najzwyczajniejszą kartą, która już fabrycznie znajduje się w ich sprzęcie. Są jednak użytkownicy, którym jest ona potrzebna. Pierwsi do głowy przychodzą oczywiście gracze, którzy potrzebują jej, żeby odtworzyć najnowsze produkcje oraz komfortowo w niej grać. Nie jest jednak prawdą, że tylko im zależy na najlepszych możliwość graficznych sprzętu. Są jeszcze osoby, pracujące na co dzień z programami, wykorzystującymi zaawansowaną grafikę. Na przykład osoby, projektujące modele 3D. Nie chodzi w tym momencie tylko o profesjonalnych grafików komputerowych, ale i o inżynierów. W dzisiejszych czasach firmy pracujące nad nowymi produktami, często robią trójwymiarowe wizualizacje. Dzięki nim są w stanie oszacować, jaki będzie ich sprzęt, gdy już inżynierowie zakończą pracę.

Po co graczom karta graficzna?

Gry wideo to póki co najbardziej wymagające dzieła, jak chodzi o grafikę. Nowsze tytuły mogą się pochwalić bardzo skomplikowanymi systemami graficznymi. Weźmy na przykład słynnego „Wiedźmina 3„. Dlaczego potrzebujemy dedykowanej karty graficznej, aby w niego zagrać? Zauważmy, jak wiele elementów występuje w tej grze. Przede wszystkim każdy z modeli ma zaawansowane animacje. Chodzi nie tylko o przeciwników, którzy potrafią się na nas rzucać ze wszystkich stron. Nawet i zwykli NPC-owie zachowują się bardzo naturalnie. Ruszają rękami i nogami, siadają, wstają, a nawet myją naczynia. Do tego w grze pojawiają się takie miejsca, gdzie tych postaci ludzkich jest naprawdę dużo. Aby całość robiła spójne wrażenie, wszystkie muszą wykonywać swoje zaprogramowane czynności.

Nie tylko animacje

Nie chodzi tylko o animacje postaci. Każdy z modeli ma swoją teksturę, dającą mu unikatowy wygląd. Składają się one z tak wielu szczegółów, że nawet widzimy pojedyncze szwy w ubraniach i pojedyncze liście na drzewach. Nie bylibyśmy w stanie tego dostrzec bez karty graficznej obsługującej technologię HD. Twórcy dodali też wiele mniejszych elementów, które dodają grze uroku. Spójrzmy chociażby na pogodę. Podczas rozgrywki możemy obserwować wschody i zachody słońca, a także zauważyć bardzo realistyczną mgłę czy deszcz. Aby wyglądało to realistycznie, twórcy musieli zastosować nowoczesne rozwiązania graficzne. Jak się można domyślić, są one naprawdę wymagające, jak chodzi o zasoby komputera.

Czym się różni zintegrowana karta graficzna od dedykowanej?

Zintegrowana karta graficzna jest wbudowaną częścią komputera i pozwala on nam na odtwarzanie podstawowych multimediów. Nie jest przeznaczona do żadnych bardziej skomplikowanych zadań, bo i nie są one szczególnie istotne dla większości użytkowników komputerów. Jeśli jednak chcemy grać w gry albo wykonywać skomplikowane projekty graficzne, to zwykła karta może nam nie wystarczyć. Potrzebujemy wtedy potężnej maszyny, która spełni nasze zachcianki. Mowa właśnie o karcie dedykowanej. Jedną z jej charakterystycznych cech jest posiadane własnej pamięci RAM. Dzięki temu podczas korzystania z zaawansowanych graficznie opcji nie będziemy musieli zapychać sobie pamięć komputera.