Laserowe dzieło już w drodze

Laserowe dzieło już w drodze

Statek amerykańskiej marynarki wojennej USS Portland w tym momencie ma na swoim pokładzie potężny system broni laserowej. Testy nowego systemu odbywają się na Oceanie Spokojnym w trakcie, których sprawdzane zostają systemy opracowane przez Nortrup Grumman. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona okrętów przed bezzałogowcami latającymi oraz łodziami wroga, które niełatwo dostrzec z dalszej odległości.

Nikt w przeszłości nie zastosował lasera półprzewodnikowego o tak wysokiej klasie energetycznej. Ten przyszłościowy system daje nadzieję na stworzenie o wiele lepszych systemów uzbrojenia. To system posiadający ogromną moc, która zdecydowanie przewyższa wszystko co testowano do tej pory. Jest to możliwe chociażby za sprawą zastosowania 150-kilowatowego lasera. W przeszłości co prawda odbywały się podobne działanie, jednakże moc laserów wynosiła odpowiednio 15 oraz 30 kilowatów. 30 kilowatowy laser kilka lat temu był w stanie zestrzelić maszynę latającą, co pokazuje jak ogromną moc lasery miały już wtedy.

Dzisiejszy świat staje się coraz bardziej niebezpieczny i urządzenia czy sytuacje, które kiedyś nas nie przerażały, dzisiaj budzą grozę. Drony, które dawniej używano do robienia zdjęć, a nawet zabawy, aktualnie wykorzystuje się przede wszystkim do szpiegowania oraz ataku. Słyszano nawet o międzynarodowych potyczkach opierających się na zastosowaniu broni energetycznej (miało to miejsce w lutym tego roku). Dodatkowo warto mieć na uwadze, że chiński okręt wojenny strzelał przy pomocy broni laserowej i trafił wielokrotnie we własny samolot obserwacyjny.