GadżetyKomputery

Nowe wiadomości na temat komputerów kwantowych

 

Uczeni zdecydowali się na wykonanie doświadczenia ściśle powiązanego z komputerami kwantowymi. Skorzystali oni z nadciekłego helu-3 w którym zetknęły się ze sobą dwa kryształy czasowe. W trakcie trwania eksperymentu kryształy dwa razy wymieniły kwazicząstki, a jednocześnie nie zauważono jakichkolwiek zakłóceń. Efekt ten znamy jako efekt Josephsona w trakcie, którego następuje interakcja między kryształami czasowymi.

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że w przeszłości nie udało się jeszcze zauważyć dwóch kryształów czasu w jednakowym układzie, a co dopiero mówić o ich wzajemnym oddziaływaniu. Jeśli interakcje kontroluje się, istnieje spora szansa na wykorzystanie kryształów czasu w różnych dziedzinach życia. Chodzi na przykład o możliwość przetwarzania informacji w układach kwantowych. Na dzień dzisiejszy ten rodzaj komputerów cały czas znacznie odbiega od ideału, a największym problemem wydaje się zachowywanie stabilnych oraz właściwych informacji, które są wolne od błędów. Kryształy bez większego problemu poradzą sobie z tym problemem, trzeba je tylko wprowadzić do użytkowania.

Kryształy czasowe mają swój początek w roku 2016, a do ich produkcji zastosowano diament oraz łańcuchy jonów iterbu. Atomy tych kryształów oscylują okresowo w pierwszej kolejności w jedną stronę, aby następnie zwrócić się w innym kierunku. Naukowcy określają to jako „tykanie”. Posiada ono konkretną częstotliwość, nawet w sytuacji, kiedy oba impulsy posiadają różny rezonans. Kiedy naukowcy nie poprzestaną w badaniach oraz pracach na temat kryształów wpłynie to chociażby na zegary atomowe, żyroskopy oraz magnetometry. Oprócz tego, technologia kwantowa znacznie się rozwinie.

Powiązane teksty
GadżetyNaukaNowości

Komputery kwantowe. Na czym polega ich wyjątkowość?

Komputery kwantowe. Czy jesteśmy na skraju rewolucji? Komputery kwantowe są teraz jednym z…
Czytaj dalej
CiekawostkiKomputeryTechnologia

IBM 701. Legendarny komputer zapomnianej firmy

IBM 701. Legendarny komputer, o którym świat zapomniał IBM 701 to sprzęt, który wiele osób…
Czytaj dalej
CyberprzestępstwaCzłowiekKomputery

Trojan. Złośliwe oprogramowanie, które narobiło wiele szkód

Trojan. Złośliwe oprogramowanie, którego wolimy unikać Trojan to jeden z rodzajów złośliwego…
Czytaj dalej