GadżetyKomputery

Nowe wiadomości na temat komputerów kwantowych

Uczeni zdecydowali się na wykonanie doświadczenia ściśle powiązanego z komputerami kwantowymi. Skorzystali oni z nadciekłego helu-3 w którym zetknęły się ze sobą dwa kryształy czasowe. W trakcie trwania eksperymentu kryształy dwa razy wymieniły kwazicząstki, a jednocześnie nie zauważono jakichkolwiek zakłóceń. Efekt ten znamy jako efekt Josephsona w trakcie, którego następuje interakcja między kryształami czasowymi.

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że w przeszłości nie udało się jeszcze zauważyć dwóch kryształów czasu w jednakowym układzie, a co dopiero mówić o ich wzajemnym oddziaływaniu. Jeśli interakcje kontroluje się, istnieje spora szansa na wykorzystanie kryształów czasu w różnych dziedzinach życia. Chodzi na przykład o możliwość przetwarzania informacji w układach kwantowych. Na dzień dzisiejszy ten rodzaj komputerów cały czas znacznie odbiega od ideału, a największym problemem wydaje się zachowywanie stabilnych oraz właściwych informacji, które są wolne od błędów. Kryształy bez większego problemu poradzą sobie z tym problemem, trzeba je tylko wprowadzić do użytkowania.

Kryształy czasowe mają swój początek w roku 2016, a do ich produkcji zastosowano diament oraz łańcuchy jonów iterbu. Atomy tych kryształów oscylują okresowo w pierwszej kolejności w jedną stronę, aby następnie zwrócić się w innym kierunku. Naukowcy określają to jako „tykanie”. Posiada ono konkretną częstotliwość, nawet w sytuacji, kiedy oba impulsy posiadają różny rezonans. Kiedy naukowcy nie poprzestaną w badaniach oraz pracach na temat kryształów wpłynie to chociażby na zegary atomowe, żyroskopy oraz magnetometry. Oprócz tego, technologia kwantowa znacznie się rozwinie.

Powiązane teksty
CzłowiekGadżetyTechnologia

Kupowanie urządzeń elektronicznych na urodziny

Czy można kupować elektronikę na urodziny? Czy sprzęty elektroniczne są dobrym pomysłem na…
Czytaj dalej
CzłowiekGadżetyPrzemyśleniaUrządzenia mobilne

Czy w 2021 roku da się przeżyć bez smartfona?

Czy w dzisiejszych czasach da się żyć bez smartfona? Mamy rok 2021, a niedługo już nastanie…
Czytaj dalej
GadżetyKomputeryTechnologia

ASUS ROG Maximus Z690. Czy producenci przesadzili z ceną?

ASUS ROG Maximus Z690 i jego cena ASUS ROG Maximus Z690 niedawno miała swoją premierę, a jej…
Czytaj dalej