Najpopularniejsze procesory na rynku
Procesor jest urządzeniem cyfrowym, którego zadaniem jest pobieranie danych, znajdujących się w pamięci operacyjnej. Można powiedzieć, że jest on służącym użytkownika, bo wykonuje rozkazy. Tymi rozkazami są właśnie dane, jakie procesor interpretuje. Z bardziej technicznej perspektywy wygląda to tak, że procesor jest układem scalonym, znajdującym się małej obudowie. Najczęściej zobaczymy na nim złocone wyprowadzenia, których główną funkcją jest odporność na utlenianie. W każdym takim urządzeniu znajduje się monokryształ krzemu, który inżynierowie nanoszą, stosując technikę fotolitografii.
Co to jest fotolitografia?
Fotolitografia jest procesem, który stosuje się w technologii półprzewodnikowej. Stosuje się go po to, aby odtworzyć pewne wzory. Proces ten jest bardzo podobny do litografii, którą z kolei stosuje się w poligrafii. Aby go przeprowadzić trzeba najpierw odpowiednio przygotować powierzchnię, czyli ją odtłuścić i wygrzać. Następnie nakłada się fotorezyst, a potem wygrzewa jego warstwy. Po krótkiej chwili naświetlania przechodzi się do wywoływania, a następnie ma miejsce trawienie podłoża i usunięcie resztek fotorezystu.
Zadania procesora
powiedzieliśmy już sobie, że procesor zajmuje się wykonywaniem rozkazów. Jakie rozkazy jesteśmy tu w stanie wyróżnić? Przede wszystkim jest to kopiowanie danych np. z rejestru do pamięci oraz działania arytmetyczne, czyli po prostu dodawanie, odejmowanie itd. Innymi rozkazami jest wykonywanie działań na bitach. Każdy kto liznął trochę wiedzy informatycznej kojarzy takie pojęcia jak iloczyn logiczny (AND), suma logiczna (OR) czy negacja (NOT). Do tego mamy do czynienia ze skokami warunkowymi i bezwarunkowymi. Za wszystkie te czynności odpowiada właśnie nasz procesor.
W jaki sposób procesor wykonuje rozkazy?
Aby wykonanie rozkazu było możliwe, procesor najpierw rozszyfrowuje binarny kod maszynowy. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad naszym urządzeniem. Może nam się wydawać, że takie mamy tu do czynienia za bardzo zaawansowaną technologią i tak jest w rzeczywistości. To, co piszczy wewnątrz naszej maszyny, to bardzo złożona sprawa i niełatwo jest się w tym wszystkim połapać. Dlatego własnie zawód informatyka będzie cały czas istniał. Mimo że wszyscy potrafimy korzystać z komputera, to nadal nie znaczy, że wszyscy się na tych komputerach znamy. Aby dokładnie zgłębić tę dziedzinę wiedzy, musimy spędzić wiele lat na pochłanianiu jej tajników. Dopiero wtedy możemy stwierdzić, że faktycznie mamy jakąś wiedzę.