Nowe oblicze prądu

Nowe oblicze prądu

W niedawnej przeszłości miało miejsce bardzo ciekawe odkrycie. Doszło do niego na Uniwersytecie w Arkansas. Fizycy, którzy tam pracują stworzyli układ, który jest w stanie wychwytywać ruchy termiczne w strukturze grafenu. W dalszej kolejności zajmuje się on ich modyfikacją w prąd elektryczny. Chodzi o to, że obwód, który zbiera energię i bazuje jednocześnie na grafenie może zintegrować się z procesorem. Ta jakże ważna czynność umożliwia dostarczenie czystej, bazującej na niewielkim napięciu mocy dla stosunkowo małych urządzeń, albo czujników. Stworzony prototyp jest bardzo kontrowersyjny, gdyż obala twierdzenie fizyka Richarda Feynmana. Mówi ona, że ruchy termiczne nie mogą działać w taki sposób w jaki funkcjonuje grafen. Jednakże zespół Thibado wyznaczył, że w temperaturze pokojowej ruchy termiczne pojawiające się w grafenie sprawiają, że w obwodzie pojawia się prąd elektryczny.

Układ ten bazuje na dwóch diodach, które zajmują się modyfikacją prądu przemiennego na stały. Oprócz tego udało im się okryć, że za sprawą wprowadzenia prezentowanej konstrukcji, zmianie uległa również dawka dostarczanej mocy (zwiększyła się). Chodzi o zachowanie diod w trybie włączania oraz wyłączania. Oprócz tego niezwykle istotne zadanie to tempo zmian rezystencji diod.

Ten rodzaj obwodu doskonale sprawdzi się zamiast małych baterii. Właśnie z tego względu warto więc poczekać na kolejne wiadomości odnośnie grafenu. Możliwe, że zaczniemy z niego korzystać już w najbliższej przyszłości.