Technologia 3D pojawi się w alertach RCB. Pomysł przyszedł z Florydy
Technologia 3D pojawi się w alertach RCB
Technologia 3D ma od teraz poprawić bezpieczeństwo ludzi dzięki zastosowaniu jej w alertach RCB. Nowe rozwiązania mają pomóc w lepszym ostrzeganiu ludzi przed anomaliami pogodowymi. Tak uważają pracownicy Ośrodka Przetwarzania Informacja, zajmujący się prowadzeniem badań w tej dziedzinie. Do wniosków takich doszli po serii kilku eksperymentów przy wsparciu strażaków z Dziergowic.
Badania, jakimi zajął się Ośrodek Przetwarzania Informacji, dotyczyły technologii 3D oraz jej skuteczności w przekazywaniu komunikatów. Chodzi o alarmy RCB, które doskonale znamy z naszych wiadomości SMS-owych. Są jednak plany, aby wykroczyły one poza SMS-y i dzięki temu były jeszcze bardziej skuteczne i przejrzyste. Wprowadzenie takich innowacji wymaga jednak wielu badań, z których część już przeprowadzono. Oprócz naukowców wzięli w nich udział strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziergowicach.
Inspiracje prosto z Florydy
Inspiracją dla polskich naukowców były zdarzenia na Florydzie w roku 2018. Pojawił się wtedy groźny huragan Florence, przed którym media bardzo namiętnie ostrzegały mieszkańców. Oczywiście nie bez powodu, gdyż taki huragan potrafi zrobić naprawdę wiele zniszczeń. I zrobił. Jedna z stacji jednak postanowiła wykorzystać innowacyjne metody ostrzegania i przedstawiła na swojej antenie pewne modele 3D, które miały uzmysłowić mieszkańcom, jakie skutki może przynieść pojawienie się huraganu. Odbiorcą docelowym tego komunikaty byli zwłaszcza mieszkańcy terenów zalesionych.
Taki sposób informowania o zagrożeniu bardzo spodobał się polskim naukowcom. Dr Cezary Biele z Laboratorium Interaktywnych Technologii przyznał, że to bardzo dobry pomysł, aby wykorzystać takie rozwiązania również na naszym podwórku. Dlatego właśnie badaczy postanowili sprawdzić, jak sprawdzą się one w komunikatach TCB.
Protection Motivation Theory
Dr Cezary Biele wspomina o czymś, co się nazywa Protection Motivation Theory. Jest to teoria, według której na zachowanie człowieka w momencie zagrożenia wpływają dwa czynniki. Pierwszym jest ocena zagrożenia, a drugim umiejętność poradzenia sobie z nim. Komunikaty ostrzegające są skuteczne wtedy, kiedy pobudzają człowieka do tego, aby takie zagrożenie odpowiednio ocenił i zareagował. Można pomyśleć, że jest to rodzaj manipulacji i próba sterowania człowiekiem, ale czyż nie chodzi tak naprawdę o nasze dobro i bezpieczeństwo? Według naukowca ważne jest, aby komunikaty wzbudzały nie tylko strach, ale jednocześnie skutecznie informowały, jak się w danej chwili zachować.
Tachnologia 3D i alerty RCB. Jak przebiegło badanie?
Badanie polegało na tym, aby przedstawić badanym osobom różne wersje alertu. Okazało się, że forma komunikatu ostrzegawczego ma duży wpływ na motywację danej osoby. Między innymi okazało się, ze najmniejszą motywację wzbudza komunikat ze statycznym tłem, a właśnie takie wykorzystują dziś najczęściej stacje telewizyjne. Ta grupa badawcza, która obejrzała komunikat 3D, poczuła większa strach, ale nie klasyfikowano go jako panikę. Była to jedynie mała dawka strachu, która pozwoliła lepiej zapamiętać treść, bez niepotrzebnego paraliżowania. Można więc stwierdzić, że jeżeli popularne media zaczną stosować wizualizacje 3D, to więcej osób będzie traktować zagrożenia na poważnie.