Wymazywanie pamięci za pomocą technologii będzie wkrótce możliwe

Wymazywanie pamięci za pomocą technologii będzie wkrótce możliwe

Wymazywanie pamięci za pomocą technologii wkrótce może być możliwe

Wymazywanie pamięci to ciekawy motyw z filmów fantastycznonaukowych. Pamiętacie film „Faceci w czerni”? Była tam takie urządzenie, którym dało się wymazać ludzką pamięć. Agent świecił przed czyimiś oczami czymś na wzór latarki i po chwili pamięć krótkotrwała tej osoby całkowicie znikała. Wtedy to było po prostu science-fiction, ale okazuje się, że teoretycznie taka technologia jest możliwa. Na jakiej zasadzie miałaby ona działać i komu byśmy ją zawdzięczali.

Hamowanie aktywności neuronowej za pomocą systemu neuronowo-optycznego

Wartym uznania jest artykuł, jaki opublikowano w Science. Badania, które opisano w artykule, przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Kioto. Wykorzystali oni system neurowo-optyczny, który – jak się okazuje – może manipulować wspomnieniami. Czyż nie brzmi to jak coś wyjętego z kart książki?

A jednak jest to rzeczywistość, którą da się bardzo logicznie wykorzystać. Chodzi o aktywność nerwową, która wiąże się z konsolidacją pamięci. Takie konsolidowanie ma miejsce, kiedy śpimy. Co się stanie, jeśli spróbujemy technologicznie wpłynąć na tę aktywność? Bardzo możliwe, że będziemy mieli scenariusz jak w „Facetach w czerni” i nasze najświeższe wspomnienia po prostu prysną.

Do czego można wykorzystać taką technologię?

W filmie, o którym wspomnieliśmy, technologię taką wykorzystano, aby chronić tajemnice państwowe. Czy do czegoś takiego można by ją wykorzystać w rzeczywistości? Nawet jeśli jest to możliwe, to już teraz możemy spodziewać się, że wywołałoby to ogromną falę sprzeciwu. Z pewnością pojawiłyby się postulaty o łamaniu praw człowieka, które byłyby jak najbardziej prawdziwe.

Być może osoby, które coś mają na sumieniu, chciałyby móc wymazać jakieś swoje wspomnienia. Takie same fantazje mają osoby, zmagające się z traumami. Niestety jednak do takiej technologii już dostępu nie mamy, bo badania naukowców z Kioto dotyczy tylko tej krótkotrwałej. Ale kto wie, może kiedyś będziemy mieć możliwość pełnego manipulowania swoją pamięcią? Póki co jednak musimy ograniczyć się do innych zastosowań nowoczesnej techniki, takich jak robienie przelewów online czy ściganie piratów drogowych.