Sztuczna inteligencja wykorzystywana także przez hakerów
Sztuczna inteligencja wykorzystywana w złym celu
Sztuczna inteligencja jest przydatna nie tylko dla firm, zajmujących się produkcją nowoczesnego oprogramowania i urządzeń. Bardzo dobrze przyjęła się także u cyberprzestępców. Najczęstszymi ich ofiarami są osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę w sieci. Ze względu na swoją niewielką wiedzę są dużo bardziej podatne na podstępy. Trzeba jednak przyznać, że hakerzy bywają naprawdę cwani i udaje im się wkręcić w swoje sztuczki nawet zaawansowanych użytkowników sieci. Wszak korzystamy na co dzień z wielu różnych stron, mamy konta na wielu portalach i odwiedzamy wiele różnych linków. Nawet jeśli mamy duże doświadczenie i wiedzę w kwestii poruszania się po sieci, to wciąż przez nieuwagę możemy paść ofiarą ataku.
Do czego hakerzy wykorzystują sztuczną inteligencję?
Kiedyś haker musiał samodzielnie włamać się do czyjegoś komputera i ręcznie wykonywać poszczególne czynności. Tamte czasy jednak już minęły i dzisiaj tacy przestępcy mają dużo więcej możliwości. Zamiast robić wszystko ręcznie wolą najpierw napisać program, a następnie pozwolić mu działać.
Oprogramowanie takie wykorzystuje algorytmy, które pozwalają mu na naśladowanie ludzkich zachowań. Można to sobie porównać z sytuacją z jakiegoś filmu science fiction, gdzie wielki złoczyńca ma swoją armię robotów. Dawniej takie scenariusze wydawały się czymś zupełnie nie możliwym do zrealizowania w rzeczywistości. A jednak taka armia wirtualnych pomagierów stała się faktem. Nie są to jednak wielkie androidy z karabinami, a po prostu fragmenty kodu komputerowego, robiące zamieszanie.
Dlaczego hakerzy są groźni?
Czy naprawdę powinniśmy się obawiać hakerów? Przecież mamy dużą wiedzę na temat informatyki i wiemy, jak się zabezpieczać przez atakami, prawda? A jednak dzisiejsze możliwości, jakie mają cyberprzestępcy sprawiają, że nawet najbardziej zaawansowani użytkownicy internetu muszą się mierzyć z ryzykiem ataku.
Najczęściej ataki mają na celu wyłudzenie pieniędzy. Hakerzy robią to na różne sposoby. Jednym z nich przejęcie kontroli nad ważnymi danymi, a następnie szantażowanie ofiary. Takie ataki najczęściej odbywają w środowisku politycznym i biznesowym. Zarówno ważni politycy, jak i właściciele dużych firm, mają bardzo dużo stracenia, dlatego są gotowi zapłacić szantażystom. Oczywiście przestępcy atakują także zwykłe osoby fizyczne, które korzystają z bankowości internetowej. Celem ataku jest wtedy przejęcie kontroli nad bankowością elektroniczną danej osoby i zrobienie przelewu na własne konto.