CiekawostkiCyberprzestępstwaCzłowiek

Sztuczna inteligencja wykorzystywana także przez hakerów

Sztuczna inteligencja wykorzystywana w złym celu

Sztuczna inteligencja jest przydatna nie tylko dla firm, zajmujących się produkcją nowoczesnego oprogramowania i urządzeń. Bardzo dobrze przyjęła się także u cyberprzestępców. Najczęstszymi ich ofiarami są osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę w sieci. Ze względu na swoją niewielką wiedzę są dużo bardziej podatne na podstępy. Trzeba jednak przyznać, że hakerzy bywają naprawdę cwani i udaje im się wkręcić w swoje sztuczki nawet zaawansowanych użytkowników sieci. Wszak korzystamy na co dzień z wielu różnych stron, mamy konta na wielu portalach i odwiedzamy wiele różnych linków. Nawet jeśli mamy duże doświadczenie i wiedzę w kwestii poruszania się po sieci, to wciąż przez nieuwagę możemy paść ofiarą ataku.

Do czego hakerzy wykorzystują sztuczną inteligencję?

Kiedyś haker musiał samodzielnie włamać się do czyjegoś komputera i ręcznie wykonywać poszczególne czynności. Tamte czasy jednak już minęły i dzisiaj tacy przestępcy mają dużo więcej możliwości. Zamiast robić wszystko ręcznie wolą najpierw napisać program, a następnie pozwolić mu działać.

Oprogramowanie takie wykorzystuje algorytmy, które pozwalają mu na naśladowanie ludzkich zachowań. Można to sobie porównać z sytuacją z jakiegoś filmu science fiction, gdzie wielki złoczyńca ma swoją armię robotów. Dawniej takie scenariusze wydawały się czymś zupełnie nie możliwym do zrealizowania w rzeczywistości. A jednak taka armia wirtualnych pomagierów stała się faktem. Nie są to jednak wielkie androidy z karabinami, a po prostu fragmenty kodu komputerowego, robiące zamieszanie.

Dlaczego hakerzy są groźni?

Czy naprawdę powinniśmy się obawiać hakerów? Przecież mamy dużą wiedzę na temat informatyki i wiemy, jak się zabezpieczać przez atakami, prawda? A jednak dzisiejsze możliwości, jakie mają cyberprzestępcy sprawiają, że nawet najbardziej zaawansowani użytkownicy internetu muszą się mierzyć z ryzykiem ataku.

Najczęściej ataki mają na celu wyłudzenie pieniędzy. Hakerzy robią to na różne sposoby. Jednym z nich przejęcie kontroli nad ważnymi danymi, a następnie szantażowanie ofiary. Takie ataki najczęściej odbywają w środowisku politycznym i biznesowym. Zarówno ważni politycy, jak i właściciele dużych firm, mają bardzo dużo stracenia, dlatego są gotowi zapłacić szantażystom. Oczywiście przestępcy atakują także zwykłe osoby fizyczne, które korzystają z bankowości internetowej. Celem ataku jest wtedy przejęcie kontroli nad bankowością elektroniczną danej osoby i zrobienie przelewu na własne konto.

Powiązane teksty
CzłowiekGadżetyTechnologia

Kupowanie urządzeń elektronicznych na urodziny

Czy można kupować elektronikę na urodziny? Czy sprzęty elektroniczne są dobrym pomysłem na…
Czytaj dalej
CiekawostkiCzłowiekTechnologia

Smartwatch. Ułatwia życie czy utrudnia?

Smartwatch to jedno z tzw. urządzeń inteligentnych. Jest to rodzaj zegarka, który zakładamy na…
Czytaj dalej
CzłowiekGadżetyPrzemyśleniaUrządzenia mobilne

Czy w 2021 roku da się przeżyć bez smartfona?

Czy w dzisiejszych czasach da się żyć bez smartfona? Mamy rok 2021, a niedługo już nastanie…
Czytaj dalej