ASUS ROG Maximus Z690. Czy producenci przesadzili z ceną?

ASUS ROG Maximus Z690. Czy producenci przesadzili z ceną?

ASUS ROG Maximus Z690 i jego cena

ASUS ROG Maximus Z690 niedawno miała swoją premierę, a jej parametry przyciągają uwagę wymagających użytkowników. Ale jest jednak coś, co odpycha od niej zarówno tych wymagających jak i mniej wymagających użytkowników. Jest to cena. Jeżeli porównamy sobie oferty na polskich portalach z elektroniką, nie schodzą one poniżej 5 tys złotych. Na przykład na Komputroniku kupimy tę płytę główną za 5390 złotych a na Morele za 5489 złotych. W obu przypadkach jest to dość spory wydatek nawet dla najbardziej wymagających komputerowców.

Czy producenci przesadzają z cenami?

Fani elektroniki są w stanie płacić naprawdę dużo za swój wymarzony sprzęt. Dotyczy to nie tylko całego urządzenia, ale także jego poszczególnych komponentów. Mowa to o takich częściach jak płyty główne, karty graficzne czy chociażby specjalny sprzęt dla graczy. Czasem jednak cena takiego komponentu jest przesadnie duża nawet jak dla elektronicznego fanatyka.

Dlaczego więc producenci decydują się na tak duże ceny? Czasami jest to konieczne ze względu na koszty produkcji. Jeżeli stworzenie danej części wymaga zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych, to proces jest dużo droższy niż w przypadku tradycyjnych urządzeń. W takich sytuacjach trzeba opłacić inżynierów, którzy sami muszą więcej wysiłku włożyć we wprowadzanie nowych rozwiązań, oraz zakupić droższe materiały.

Cena a jakość

Powiedzieliśmy już sobie, że miłośnicy bardzo chętnie inwestują w swój sprzęt. Tylko po co tak naprawdę? Jaka jest faktyczna różnica między np. drogą kartą graficzną a tanią kartą graficzną? Oczywiście na początku warto zaznaczyć, że to nie cena jest tu głównym kryterium i powinniśmy się sugerować przede wszystkim parametrami. Ale jednak istnieje taka zależność, że wraz z parametrami rośnie cena.

Urządzenia o lepszych parametrach są najczęściej zbudowane z lepszych materiałów. Oznacza to, że urządzenie jest bardziej wytrzymałe i przyjemniejsze użyciu. Przykładem mogą specjalnie wyprofilowane myszki dla graczy. Dzięki solidnej budowie są w stanie wytrzymać dużo dłużej. Czyli mówiąc inaczej: więcej razy możemy kliknąć, nim się rozwalą. Do tego ich odpowiedni kształt poprawia naszą wygodę i może zapobiec drętwieniu rąk.