Mamy próbki z asteroidy

Mamy próbki z asteroidy

Sonda OSIRIS-REx odbywa wielką podróż w trakcie, której udało się pobranie próbki asteroidy. Oprócz uzyskania kawałka próbki skalnej, sonda oddaliła się również na bezpieczną odległość co jest tak samo istotne. Planowany powrót sondy na ziemię przypada na rok 2023. To właśnie wtedy będzie można zacząć badania.

OSIRIS-REx znajduje się w powietrzu już od przeszło 5 lat. W tym czasie udało się jej chociażby wejście na orbitę Bennu. Bezustannie badano asteroidy, jednakże nie zbliżano się do niej zbyt blisko. Przez cały ten czas szukano najlepszego miejsca, gdzie aparat miałby możliwość pobrać próbki materiału skalnego. W zespole już w roku 2018 zauważono obecność grup hydroksylowych w minerałach występujących na Bennu. Z tego względu wiemy, że woda znajdowała się już na większej planetoidzie, a Bennu to tylko jej część. Statek kosmiczny, który na dzień dzisiejszy znajduje się jeszcze w przestrzeni powinien dostarczyć próbkę zarówno bez uszkodzeń jak i bez najmniejszych zanieczyszczeń. Wiele osób marzy o poznaniu historii Układu Słonecznego, a badania naukowców na otrzymanym materiale mają taką możliwość. Dowiemy się wtedy w jaki sposób powstała Ziemia, skąd się wzięła woda oraz jak rozpoczęła się życie.

Minie jednak jeszcze trochę czasu zanim statek kosmiczny znajdzie się z powrotem na Ziemi. Wszyscy muszą więc uzbroić się w cierpliwość oraz czekać.