Jak dbać o sprzęty elektroniczne, aby przedłużyć ich żywotność?

Jak dbać o sprzęty elektroniczne, aby przedłużyć ich żywotność?

Nie wyobrażamy sobie życia bez urządzeń elektronicznych. Uwielbiamy je oglądać w sklepie, porównywać i co jakiś czas kupować nowe. Niestety, nie jest to dobry nawyk z kilku powodów.

Wymieniając zbyt często stare urządzenia na nowe możemy wpaść w zakupoholizm. Z uzależnieniem od zakupów trudno sobie poradzić, więc lepiej nie kusić losu i nie prowokować jego pojawienia się w naszym życiu.

Oprócz tego produkcja urządzeń wymaga zużycia nieodnawialnych surowców. Masowe kupowanie napędza masową produkcję, co zostawia bardzo duży ślad w środowisku.

Czyszczenie

Jeśli używamy sprzętów elektronicznych regularnie, to nie możemy zaniedbywać ich czyszczenia. W przypadku komputera będzie to wzięcie sprężonego powietrza do ręki i pozbycia się kurzu i różnego rodzaju drobnych śmieci. Warto też przemywać ekran za pomocą specjalnego płyny. Pamiętajmy jednak, aby nie próbować myć współczesnych ekranów w taki sam sposób, jak myjemy powierzchnie szklane.

Jeśli chcemy niektóre elementy urządzenie przetrzeć na mokro, to bądźmy ostrożni. Nie pozwólmy, aby woda dostała się do wnętrza. Gdy jednak tak się zdarzy, to nie wpadajmy w panikę.

Zanoszenie sprzętu do serwisu

Niestety wiele sprzętów tworzy się w ten sposób, że bardzo trudno je naprawić. Jeśli więc pojawia się jakaś usterka, to serwisant często nam powie, że nic się z tym nie da zrobić. Nie ma więc co nastawiać się na wielokrotną naprawę urządzenia. Zamiast tego powinniśmy skupić się na dbaniu o nie tak, by ta naprawa nie była potrzebna.