Diody LED – nowy sposób na ich wykorzystanie

Diody LED – nowy sposób na ich wykorzystanie

Diody LED – nowy sposób ich wykorzystywania

Niedawno dokonano ciekawego odkrycia w jednym z laboratoriów badawczych, należących do Massachusetts Institute of Technology. Odkrycie to może jednak złe słowo, bo kojarzy się z jakimś fenomenalnym przełomem. Tutaj przełom ten trudno na pierwszy rzut oka dostrzec, gdyż pewnie żadnej sensacji on nie wzbudzi. A jednak mamy do czynienia z czymś, co może mieć duży wpływ na przyszłą technologię. A o co dokładnie chodzi?

Udało się skonstruować LED-owe diody zintegrowane ze specjalnie przygotowanym krzemowym chipem. Oczywiście produkowaniu już czujniki LED-owe w technologii, przecież takie właśnie mamy w smartfonach. Szkopuł w tym, że były produkowane całkowicie osobno. Dopiero później można było je scalić z układem opartym na krzemie. Wymagało to niestety bardzo skomplikowanych procedur, a skomplikowane procedury zawsze nieźle kosztują.

Diody LED w czujnikach zbliżeniowych

Zwróćmy uwagę na przykład na diody LED, które znajdują się w czujniku zbliżeniowych. Czujnik ten, który występuje w smartfonów, wymaga różnych półprzewodników. Chodzi o półprzewodniki inne niż krzem, a powód tego jest dosyć prosty. Otóż krzem wykazuje kiepskie właściwości optyczne, jeśli chodzi o jego zastosowanie w elektronice. Dlatego właśnie producencie urządzeń elektronicznych muszą kombinować, co nie jest ani łatwe, ani tanie.

Zastosowania nowej technologii

Okazuje się, że technologię tę będzie można wykorzystywać w kilku różnych celach. Nie chodzi tylko o zastosowania detekcyjne, ale też o transmisję danych. Czy to oznacza, że transmisja, wykorzystująca tę technologię, będzie szybsza i sprawniejsza? Pożyjemy, zobaczymy. Być może badania te będzie można wykorzystać w optoelektronice wykorzystującej chociażby światło CPU.

Oczywiście wszystko to są tylko pojedyncze kroki ku dalszemu rozwojowi nowoczesnej technologii. Współczesne urządzenia buduje się zbyt skomplikowanie, by ich produkcję móc uprościć do kilku procedur. Dlatego właśnie naukowcy nie spoczywają na laurach i prowadzą wiele kompleksowych badań. Chodzi o to, aby małymi krokami dokonywać większych osiągnięć.

Wszystkie najbardziej przełomowe osiągnięcia technologiczne były oparte właśnie na takich pomniejszych sukcesach. Zwykle zaczynało się od znalezienia nowego sposobu na przeprowadzenie danej procedury. Potem wcielano tę procedurę w życie, choć badania dalej trwały. Czasem jedna zmiana może lawinowo prowadzić do innych zmian, aż w końcu do całkowitych zmian w świecie technologii. Przyszłość jest w naszych rękach.