Wynalazki XX wieku, które zmieniły świat

Wynalazki XX wieku, które zmieniły świat

Wynalazki XX wieku, bez których nie byłoby dzisiejszej elektroniki

Wynalazki XX wieku – jakie z nich były najważniejsze? Co takiego wymyślono, bez czego nie potrafilibyśmy wyobrazić sobie współczesnego świata? Zwróć uwagę na kilka kluczowych inicjatyw, które popchnęły świat elektroniki do przodu.

W roku 1928 wymyślono pierwsze telewizory. Oczywiście wtedy nie były tak zaawansowane jak dzisiaj. Nikt jeszcze wtedy nie podejrzewał, że będzie istnieć coś takiego jak HD albo technologia 4K. Wiele lat musiało też minąć, zanim udało się wyświetlać obrazy na kolorowo. Tych czasów już praktycznie nikt z nas nie może pamiętać, więc większość z nas dorastała ze świadomością, że coś takiego jak telewizor po prostu istnieje.

Jakie wynalazki miały największy wpływ na elektronikę?

Czy wiecie, w którym roku powstały pierwsze komputery? Oczywiście tutaj można się zastanawiać nad tym, co to znaczy pierwszy komputer. Jedni jako pierwszy komputer uznają maszynę Turninga a inni pierwsze liczydło. Ta druga opcja oznaczałaby, że powstały one jeszcze w starożytności. Tak naprawdę pierwsze urządzenie, które możemy uznać za komputer osobisty (ang. personal computer czyli znany nam wszystkim „pecet”), powstało w 1953. Jego nazwa to IBM 701, choć jego wygląd w żaden sposób nie przypominał naszych dzisiejszych urządzeń.

Najważniejsze wynalazki z dziedziny elektroniki

Równie przełomowym rokiem był 1962, a co wtedy wynaleziono? W zasadzie dwa odkrycia w tym roku zasługują na naszą uwagę. Pierwsze z nich są znane nam wszystkim maile. Wtedy właśnie powstał symbol małpy. Można jednak się sprzeczać i uznać, że prototypy e-maila istniały jeszcze w latach sześćdziesiątym.

Drugim wynalazkiem z tego samego roku są konsole do gier. Nazwa pierwszej konsoli to the Magnavox Odyssey i podobnie jak w przypadku komputera, zupełnie nie przypominała dzisiejszych. Wtedy gry wideo były oparte o bardzo prostej logice i nikomu nawet nie śniło się, że kilkadziesiąt lat później będzie można stworzyć tak skomplikowane dzieła jak Wiedźmin czy Uncharted. Gdyby dzisiejsi gracze przenieśli się do tamtych czasów, to mieliby trudne rzycie.

Co było przed smartfonem?

W 1983 roku powstało coś, bez czego dzisiaj większość z nas nie umie żyć. Chodzi oczywiście o telefon komórkowy. Czy wiecie, jaka firma wydawała swoje telefony komórkowe jako pierwsze? Nie była to ani Nokia ani Samsung, ale Motorola. Konkretna nazwa tego modelu to Motorola’s DynaTAC. To były czasy, gdy telefony komórkowe naprawdę służyły do dzwonienia, co dziś wydaje się nie do zaakceptowania. Choć były słabiej zaawansowane technologicznie, to przynajmniej (właśnie dzięki temu) nie było tak dużego ryzyka uzależnienia.

Od prostych komputerów do międzynarodowej sieci

 Historia internetu zaś to zupełnie osobny temat. Trudno jest stwierdzić, co dokładnie można określić jako początek internetu. Było kilka przełomowych momentów w historii, bez których nie mielibyśmy takiej sieci, jaką mamy dzisiaj. Zresztą nie zawsze nazywała się ona internet. Oprócz tworu nazwanego w ten sposób mieliśmy do czynienia też z innymi projektami, które z jakiegoś powody się nie przyjęły.

Wszyscy chyba przyznamy, że powyższe wynalazki należą do jednych z najważniejszych, jeśli chodzi o współczesny świat. Wszyscy znamy Edisona czy Bella, ale rzadko myślimy o elektronice jako o wynalazkach. Czy to dlatego, że XX wieku nadal kojarzy nam się z czymś stosunkowo nowym? Być może przyszłe pokolenia będą patrzyć na tę kwestię zupełnie inaczej. W przyszłości podręczniki szkolne będą musiały uwzględnić tak ważne wynalazki jak telewizja czy internet.