SpaceX wysłał rakietę. Udało się wylądować

SpaceX wysłał rakietę. Udało się wylądować

SpaceX wysłał rakietę. Udało się wylądować

SpaceX, czyli firma Elona Muska, wysłała właśnie swoją rakietę Starship. Rakiecie udało się wylądować pomyślnie, choć wcześniejsze próby zakończyły się porażką. Rakieta ta uległa eksplozji podczas próbnych lotów, ale w końcu udało się osiągnąć sukces. Nie obyło się jednak bez małym problemów, gdyż na pokładzie doszło do pożaru paliwa. Szybko jednak udało się go opanować. Przypominamy, że Musk ma w planach stworzyć technologię, pozwalającą transportować ludzi na Księżyc i Marsa, a rakiety Starship ma mieć w tym kluczowy udział.

SpaceX: wielkie plany eksploracji kosmosu

W południowej części Teksasu, gdzie SpaceX ma swój kompleks, przeprowadzano próby lotu rakiety (statku) Starship. Na początku pojawiły się dość spore problemy, gdyż jej pierwsze wersje eksplodowały podczas prób. Z czasem jednak zaczęły się pojawiać postępy i udało się wystrzelić rakietę, która z sukcesem wylądowała z powrotem. Taką właśnie maszynę będzie można użyć w przyszłości do transportowania ludzi poza ziemie, jeśli plany Elona Muska się spełnią.

Załogowy lądownik księżycowy

W planach jest stworzenie załogowego lądownika księżycowego, którego koszt ma wynieść 2,9 mld dolarów. W przetargu wzięły udział jeszcze dwie firmy: Blue Origin LLC Jeffa Bezosa oraz Leido Holdings Inc. Według obecnych planów misja na księżyc ma się odbyć już w 2024 roku. Aby to było możliwe, że 2023 SpaceX będzie musiał zaprezentować ostateczną wersję tego pojazdu.

Eksploracja kosmosu rozpala wyobraźnie wszystkich. Często zastanawiamy się nad tym, co jest tam dalej, oraz jakby to było postawić stopę na obcym globie. Bardzo możliwe, że już nie długo będzie to dla nas dużo bliższe niż było. Prawdopodobnie pełne wycieczki poza ziemie dla kosmicznych turystów nie będą możliwe za naszego życia, ale jesteśmy coraz bliżej. Apetyt Elona Muska na eksplorację kosmosu na pewno nie maleje.