Materiały fluorescencyjne jakich jeszcze nie znamy
Efekty fluorescencyjne jeszcze nigdy nie wywoływały takiego wrażenia, jak aktualnie. Jest to związane z tym, że zastosowano dodatnio naładowane barwniki fluorescencyjne, które znajdują się w strukturze materiału nowej klasy. Można je wykorzystywać w przypadku ciał stałych i nie traci się blasku.
Na dzień dzisiejszy można skorzystać z jednego spośród 100 tysięcy różnorodnych barwników fluorescencyjnych, jednakże żadnego z nich nie można mieszać a taki sposób, żeby przygotować materiały posiadające właściwości optyczne. Co skłoniło do zagłębienia się w ten temat oraz uzyskano bardzo zadowalające efekty.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że wśród cech charakterystycznych barwników fluorescencyjnych należy wymienić wzajemne wygaszanie się (tylko w sytuacji, kiedy znajdują się blisko siebie). Skutkiem tego nie świecą intensywnie. Z problemem tym specjaliści poradzili sobie przy pomocy mieszania kolorowych barwników z bezbarwnym roztworem makrocząsteczki, którą znamy jako cyjanostar. Roztwór ten sprawia, że nie odbywa się interakcja cząsteczek fluoscencyjnych w trakcie zestalania się mieszaniny. Dodatkowa zaleta polega na tym, że właściwości optyczne pozostają takie same. W omawianym przypadku nie zmienił się kolor, gdyż zastosowane struktury posiadają właściwości odporne na wygaszanie.
Stworzone materiały przydadzą się w wielu dziedzinach techniki. Chodzi przede wszystkim o projektowanie właściwości optycznej, uzyskiwanie energii słonecznej czy obrazowaniu biologicznym i laserach.