CzłowiekGadżety

Materiały fluorescencyjne jakich jeszcze nie znamy

 

Efekty fluorescencyjne jeszcze nigdy nie wywoływały takiego wrażenia, jak aktualnie. Jest to związane z tym, że zastosowano dodatnio naładowane barwniki fluorescencyjne, które znajdują się w strukturze materiału nowej klasy. Można je wykorzystywać w przypadku ciał stałych i nie traci się blasku.

Na dzień dzisiejszy można skorzystać z jednego spośród 100 tysięcy różnorodnych barwników fluorescencyjnych, jednakże żadnego z nich nie można mieszać a taki sposób, żeby przygotować materiały posiadające właściwości optyczne. Co skłoniło do zagłębienia się w ten temat oraz uzyskano bardzo zadowalające efekty.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wśród cech charakterystycznych barwników fluorescencyjnych należy wymienić wzajemne wygaszanie się (tylko w sytuacji, kiedy znajdują się blisko siebie). Skutkiem tego nie świecą intensywnie. Z problemem tym specjaliści poradzili sobie przy pomocy mieszania kolorowych barwników z bezbarwnym roztworem makrocząsteczki, którą znamy jako cyjanostar. Roztwór ten sprawia, że nie odbywa się interakcja cząsteczek fluoscencyjnych w trakcie zestalania się mieszaniny. Dodatkowa zaleta polega na tym, że właściwości optyczne pozostają takie same. W omawianym przypadku nie zmienił się kolor, gdyż zastosowane struktury posiadają właściwości odporne na wygaszanie.

Stworzone materiały przydadzą się w wielu dziedzinach techniki. Chodzi przede wszystkim o projektowanie właściwości optycznej, uzyskiwanie energii słonecznej czy obrazowaniu biologicznym i laserach.

Powiązane teksty
GadżetyNowościTechnologia

Korea Południowa zamierza wysłać roboty do sąsiadów

Korea Południowa zamierza wysłać roboty do sąsiadów Korea Południowa przygotowuje się…
Czytaj dalej
CyberprzestępstwaCzłowiekKomputeryTechnologia

Atak hakerski na żonę ministra

Atak hakerski na żonę ministra Dworczyka Atak hakerski to w tych czasach jedna z wielu form…
Czytaj dalej
CzłowiekKosmosNauka

SpaceX wysłał rakietę. Udało się wylądować

SpaceX wysłał rakietę. Udało się wylądować SpaceX, czyli firma Elona Muska, wysłała…
Czytaj dalej