CzłowiekGadżety

Materiały fluorescencyjne jakich jeszcze nie znamy

Efekty fluorescencyjne jeszcze nigdy nie wywoływały takiego wrażenia, jak aktualnie. Jest to związane z tym, że zastosowano dodatnio naładowane barwniki fluorescencyjne, które znajdują się w strukturze materiału nowej klasy. Można je wykorzystywać w przypadku ciał stałych i nie traci się blasku.

Na dzień dzisiejszy można skorzystać z jednego spośród 100 tysięcy różnorodnych barwników fluorescencyjnych, jednakże żadnego z nich nie można mieszać a taki sposób, żeby przygotować materiały posiadające właściwości optyczne. Co skłoniło do zagłębienia się w ten temat oraz uzyskano bardzo zadowalające efekty.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wśród cech charakterystycznych barwników fluorescencyjnych należy wymienić wzajemne wygaszanie się (tylko w sytuacji, kiedy znajdują się blisko siebie). Skutkiem tego nie świecą intensywnie. Z problemem tym specjaliści poradzili sobie przy pomocy mieszania kolorowych barwników z bezbarwnym roztworem makrocząsteczki, którą znamy jako cyjanostar. Roztwór ten sprawia, że nie odbywa się interakcja cząsteczek fluoscencyjnych w trakcie zestalania się mieszaniny. Dodatkowa zaleta polega na tym, że właściwości optyczne pozostają takie same. W omawianym przypadku nie zmienił się kolor, gdyż zastosowane struktury posiadają właściwości odporne na wygaszanie.

Stworzone materiały przydadzą się w wielu dziedzinach techniki. Chodzi przede wszystkim o projektowanie właściwości optycznej, uzyskiwanie energii słonecznej czy obrazowaniu biologicznym i laserach.

Powiązane teksty
CzłowiekGadżetyTechnologia

Kupowanie urządzeń elektronicznych na urodziny

Czy można kupować elektronikę na urodziny? Czy sprzęty elektroniczne są dobrym pomysłem na…
Czytaj dalej
CiekawostkiCzłowiekTechnologia

Smartwatch. Ułatwia życie czy utrudnia?

Smartwatch to jedno z tzw. urządzeń inteligentnych. Jest to rodzaj zegarka, który zakładamy na…
Czytaj dalej
CzłowiekGadżetyPrzemyśleniaUrządzenia mobilne

Czy w 2021 roku da się przeżyć bez smartfona?

Czy w dzisiejszych czasach da się żyć bez smartfona? Mamy rok 2021, a niedługo już nastanie…
Czytaj dalej